Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czyste Powietrze: koniec dofinansowania pieców węglowych

Obrazek
Już dzisiaj zmieniają się przepisy programu “Czyste Powietrze”. Dobra wiadomość jest taka, że więcej gospodarstw domowych skorzysta z dofinansowania, gdyż zwiększono progi finansowe. Gorsza jest taka, że NFOŚiGW już nie dofinansuje pieców węglowych. Zobacz, do kiedy masz czas i co nowego w programie oraz jak wziąć w nim udział?
Aneta Lewandowska1 lipca 2021, 15:52
Czyste Powietrze to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, a także mieszkań w budynkach jednorodzinnych z osobną księgą wieczystą. Celem programu jest dofinansowanie wymiany starych, nieefektywnych kopciuchów na nowoczesne źródła ciepła - z  korzyścią dla klimatu, jakości powietrza, ale i efektywności ogrzewania i zawartości portfela. A jeśli o portfelu mowa, dotacja na wymianę pieca i termomodernizację w podstawowym poziomie dofinansowania to nawet 30 000 złotych. Dla podwyższonego poziomu dotacja wynosi do 37 000 złotych. Warto przyjrzeć się uważniej zasadom dofinansowania - będzie udzielone każdemu, kto złoży wniosek i spełni warunki programu, aż do wyczerpania funduszy.

Wyższy próg - większa dostępność środków

Już od dzisiaj, 1 lipca 2021 r., zostaje podwyższony próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o wyższy poziom dofinansowania. W praktyce:
  • dla gospodarstw jednoosobowych próg zwiększa się o 229 zł do 2189 złotych (przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę)
  • dla gospodarstw wieloosobowych próg wzrośnie o 164 zł do 1564 złotych (przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę).
Dzięki tym zmianom więcej osób może skorzystać z bezzwrotnej dotacji do 37 000 zł.

Koniec dotacji na kotły węglowe

Tylko do końca tego roku - a więc do 31 grudnia 2021 r. - można ubiegać się o dofinansowanie kotła na węgiel w ramach programu. To oznacza, że zarówno złożenie wniosku, zakup kotła, wystawienie faktury za kocioł i montaż musi odbyć się do 31 grudnia. Te warunki nie dotyczą wniosków złożonych przed 1 lipca 2021 r., czyli datą wejścia zmian w życie.

Lepsze warunki dla wyższego standardu

Podczas gdy kotły węglowe zostają usunięte z listy urządzeń kwalifikowanych do dotacji, zwiększy się wsparcie na zakup i montaż kotłów na pellet o podwyższonym standardzie:
  • w podstawowym dofinansowaniu do 9 tysięcy złotych (nie więcej niż 45% poniesionych kosztów)
  • w podwyższonym dofinansowaniu do 12 tysięcy złotych (nie więcej niż 60% poniesionych kosztów).

Kredyt “Czyste Powietrze” już w lipcu!


Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć ścieżka bankowa, czyli wnioski o dofinansowanie na częściową spłatę kredytu. W jakich bankach będzie można ubiegać się o Kredyt Czyste Powietrze, dowiemy się już niedługo na stronie internetowej programu.

Co istotne, zmienia się część warunków dotacji dla ścieżki bankowej względem zwykłej ścieżki:
  • rozpoczęcie wymiany: od daty złożenia wniosku (w przypadku zwykłej ścieżki w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest to do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku);
  • realizacja wymiany: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku (w WFOŚiGW okres ten wynosi 30 miesięcy);
  • rozliczenie wniosku: bank rozlicza całość po zakończeniu przedsięwzięcia (WFOŚiGW rozlicza wniosek maksymalnie w 3 częściach).
Jaki warunek trzeba spełnić, żeby otrzymać dotację na częściową spłatę kredytu? Przede wszystkim bank musi wypłacić wnioskodawcy kredyt wyłącznie na cele zgodne z programem, w tym co najmniej 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych. A po wypłacie kapitału beneficjent musi go wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem.

Zmodernizowane 3 miliony domów

Jak wskazuje Czyste Powietrze, z dofinansowania skorzystało już 3 miliony mieszkań i domów. To poprawia nie tylko efektywność energetyczną i ograniczenie zużycia energii końcowej o 37 milionów MWh/rok, ale zmniejsza emisję pyłów, benzopirenu i dwutlenku węgla. 
NFOŚiGW ma w planach także uruchomienie pożyczek dla gmin, co ma uzupełnić program finansowania właścicieli domów. 

Szczegóły, gdzie pobrać i jak złożyć wniosek (także elektronicznie!) znajdziecie na stronie programu. Budżet dotacji to 63,3 miliardy złotych, a budżet przewidziany dla ścieżki bankowej to 40 miliardów złotych. 
Poprawa jakości powietrza to priorytet, także na polskiej wsi. Warto przemyśleć wymianę źródła ciepła na takie, które pomoże oddychać czystym powietrzem.

oprac. al na podst. czystepowietrze.gov.pl
fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)