Dalszy rozwój cyfryzacji w rolnictwie - co to oznacza dla rolników?

Bez wychodzenia z domu będzie można załatwić coraz więcej spraw. Rząd zapowiada dalszy rozwój cyfryzacji kraju a dla rolników oznacza to m.in. elektroniczne składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze czy dopłat do materiału siewnego.
– Czas pandemii przynajmniej w tym aspekcie sprzyjał, bo tych wszystkich, którzy nie byli przekonani zachęcił, aby z rozwiązań cyfrowych korzystać. W przypadku obszaru rolnictwo rozpoczęliśmy współpracę od przeanalizowania modelu architektury cyfrowej. W niektórych fragmentach takich jak np. weterynaria trzeba to będzie zaplanować od początku – powiedział M. Zagórski, który dodał, że w przypadku rolnictwa należy się spodziewać wielu uproszczeń np. przy składania wniosków o zwrot części akcyzy za paliwo rolnicze.
– W tej chwili rolnik składa wniosek w urzędzie gminy, gmina go rozpatruje w oparciu o dane z ARiMR, następnie ten wniosek trafia do ARiMR, która to wypłaca pieniądze na konto rolnika. Uproszczenie tych przepisów będzie polegało na tym, że ten wniosek będzie się składać do ARiMR i cała obsługa tego wniosku łącznie z pozyskiwaniem danych z faktur od sprzedawców paliwa może się odbywać w ARiMR - zapowiedział minister M. Zagórski.
– W zeszłym roku w zakresie cyfryzacji rolnictwa jednym z najważniejszych przedsięwzięć jakie zostało zrealizowane przy współpracy z ministerstwem cyfryzacji było opracowanie e-usługi, która rolnikom pozwalała na złożenie wniosku o oszacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy. Została do tego celu opracowana aplikacja – powiedziała na sejmowej komisji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, której zdaniem uprościło to procedury związane ze składaniem wniosku o pomoc suszową, przyspieszyło rozpatrywania wniosku i wypłatę pieniędzy. Wpłynęło to także na mniejszą potrzebę powoływania przez wojewodów komisji szacujących straty.
MRiRW chce także wprowadzić tzw. okienko dla rolnika. Ma to być z jednej strony miejsce z wieloma informacjami, ale także miejsce do załatwiania spraw.
– Celem jest to, żeby rolnik mógł jednym loginem i jednym hasłem załatwić swoją sprawę urzędową – tłumaczyła posłom wiceminister A. Gembicka.
- rolniczego handlu detalicznego,
- sprzedaży bezpośredniej,
- ewidencja umów dzierżawy,
- składanie wniosku o wypłatę zawieszonej części emerytury lub renty,
- zgłaszanie umów cywilno-prawnych,
- wniosek o dopłatę do materiału siewnego,
- wpis do rejestru podmiotów nadzorowanych,
W innym systemie poza tzw. okienkiem dla rolników planuje się m.in.:
- e-receptę wystawianą przez lekarza weterynarii,
- elektroniczną książkę stada.
- polskie inteligentne systemy agrotechniczne,
- centralna platforma obsługi procesów w rolnictwie,
- Agro ID, czyli system monitoringu zdarzeń i terenów rolnych,
- cyfryzacji procesu rejestracji i identyfikacji zwierząt w gospodarstwach rolnych,
- rozwój aplikacji ARiMR na urządzenia mobilne,
- projekt rozwoju geomatyki dla rolnictwa,
- zintegrowana platforma doradcza.