Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dania: rolnictwo zostanie obciążone podatkiem od dwutlenku węgla

Obrazek

Zgodnie z wolą nowej koalicji rządzącej procesy rolnicze mają być „długofalowo” obciążone podatkiem od emisji CO2. Związek rolników przestrzega przed eksperymentami kosztem rolników.

Dominika Mulak3 stycznia 2023, 16:40
Duńscy rolnicy muszą przygotować się na wprowadzenie podatku od CO2 na swoje produkty. Duńska Federacja Rolnictwa i Żywności (L&F) krytycznie ocenia możliwe konsekwencje dla krajowej wydajności.

W grudniu 2022 roku duńska premier Mette Fredricksen przedstawiła swój nowy gabinet składający się z socjaldemokratów, liberalno-konserwatywnej partii Venstre i liberalnej Moderaterne. Częścią rządowego programu jest m.in. długoterminowe wprowadzenie podatku od CO2 w procesach biologicznych. Prezes L&F, Søren Søndergaard, nie pała sympatią wobec tych planów.

Podatek od gazów cieplarnianych - "wielki eksperyment" o niepewnym wyniku

– Jesteśmy zasadniczo przeciwni dodatkowemu opodatkowaniu procesów agrobiologicznych – wyjaśnił Søndergaard. Jego zdaniem, taki podatek jest równoznaczny z "wielkim eksperymentem", który spowoduje przekierowanie z sektora rolnego środków, których zabraknie na społeczną transformację rolnictwa. W świetle obecnej sytuacji politycznej prezes stowarzyszenia nie ma jednak złudzeń, że uda się jeszcze zapobiec podatkowi od CO2 na mięso, mleko, zboże, itp. Wszystkie trzy partie rządowe wyraźnie zobowiązały się do realizacji tego celu.

Søndergaard zaapelował więc do nowo powstałego duńskiego rządu o wprowadzenie takiej opłaty klimatycznej z poszanowaniem miejsc pracy w rolnictwie i krajowej produkcji rolnej. Duńska produkcja rolna nie powinna być ograniczona w swojej wydajności. Ponadto pieniądze zebrane w ramach podatku musiałyby trafić bezpośrednio do rolników.

W Niemczech COteż na tapecie

O wprowadzeniu podatku od emisji dwutlenku węgla w procesach rolniczych dyskutuje się także w Niemczech. W badaniu z 2019 r. Instytut Thünen doszedł do wniosku, że włączenie sektora rolnego do cen CO2 byłoby możliwe i miałoby pozytywny wpływ na emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa. 
W sierpniu zeszłego roku prezes Federalnej Agencji Środowiska (UBA), prof. Dirk Messner, określił płacenie przez sektor rolny za emisję gazów cieplarnianych jako logiczne. Jednak niedługo później UBA zdystansowało się od tej opinii i zamiast tego opowiedziało się za zmniejszeniem pogłowia niemieckiego inwentarza żywego ze względu na ochronę klimatu.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)