Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dania wybije 2,5 mln norek z powodu COVID-19

Obrazek

Zatrważające wieści z Danii. Rozpoczęto uśmiercanie co najmniej 2,5 mln norek po tym, jak potwierdzono zakażenia koronawirusem wśród tych zwierząt na 63 fermach. Hodowcy są bezradni.

Dominika Mulak29 października 2020, 13:35

Skala uśmiercania zakażonych koronawirusem norek w Danii jest znacznie większa niż dotychczas sądzono. Zamiast 1 mln norek planowane jest wybicie 2,5 mln tych zwierząt.

Od czasu potwierdzenia w czerwcu pierwszego przypadku COVID-19 wśród norek w Danii, wirus w zatrważającym tempie rozprzestrzenił się na fermach. W celu ochrony ludności Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności podał w poniedziałek 12 października, że uśmierca norki, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Z kolei hodowcy, którzy mają niezainfekowane zwierzęta na fermach położonych w promieniu 8 km od fermy z zakażonymi zwierzętami, muszą je wybić na własną rękę.

Likwidację zwierząt rozpoczęto 8 października br. Może ona potrwać nawet kilka miesięcy.

Niestety te drastyczne środki zwiększają obecnie obawy co do gospodarczych konsekwencji.

W piśmie do ministra rolnictwa Mogensa Jensena dziesięciu burmistrzów Jutlandii, która jest najbardziej dotknięta tym problemem, ostrzegło, że środki te mogą stanowić zagrożenie dla produkcji duńskiej norki, a tym samym dla wielu miejsc pracy. W szczególności krytyce została poddana nie tylko likwidacja hodowli, gdzie potwierdzono COVID-19, ale także wszystkich innych stad norek w promieniu 8 km nie dotkniętych chorobą. Sygnatariusze pisma wzywają zatem do powstrzymania się od zabijania tych zwierząt, dopóki wirus nie zostanie tam faktycznie wykryty.


Rekompensaty dla hodowców

Urząd ds. Weterynarii i Żywności poinformował, że hodowcy, którzy wybiją niezainfekowane wirusem norki mają otrzymać 100% rekompensaty, podczas gdy ci z norkami, u których stwierdzono COVID-19, otrzymają mniej. Ma to zachęcić rolników do zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Naukowcy w dalszym ciągu badają czy zwierzęta mogą przenosić wirusa na ludzi. Wprowadzenie tak drastycznych rozwiązań, zwłaszcza w Danii, która jest jednym z największych eksporterów norek na świecie i produkuje około 17 mln futer rocznie wydaje się być bezpodstawne.

Źródło: WochenblattPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)