StoryEditor

Dialog nad przyszłością rolnictwa

To już kolejna edycja forum zorganizowanego przez firmę Bayer. Future of Farming Dialog 2017 zgromadziło dziennikarzy z całego świata.
20.09.2017., 16:09h
Motywem przewodnim dwudniowego spotkania było wykorzystanie najnowszych technologii i innowacji w rolnictwie w celu zapewnienia wystarczającej ilości żywności dla rosnącej populacji ludzkiej.

Pierwszy dzień to wizyta na farmie Laacher Hof, podczas której mogliśmy podziwiać typowo praktyczne wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań wspomagających rolników w codziennej pracy. Wśród nich była aplikacja Xarvio Scouting, która umożliwia rozpoznanie na podstawie zdjęcia konkretnego gatunku chwastu podobnie choroby oraz pozwala określić w jakim stopniu zostały w wyniku żerowania roślin szkodniki. Do zwalczania chwastów może się w przyszłości przydać narzędzie bazujące na zdjęciu satelitarnym, które oceniane jest pod katem ilości zachwaszczenia na danym polu. Po wprowadzeniu takiej mapy do urządzenia GPS w opryskiwaczu komputer tak posteruje maszyną, żeby cieczą roboczą zostały opryskane tylko te części pola, na których chwasty występują. To oszczędność pieniędzy i środowiska, co wpisuje się w trend rolnictwa zrównoważonego. Dziennikarzom przypomniano też takie rozwiązania jak Phytobac do utylizacji resztek cieczy opryskowej czy system Easy Flow do napełniania opryskiwacza w sposób, który zapewnia zerowy kontakt rolnika ze środkiem ochrony roślin.

Na zakończenie pobytu na farmie mogliśmy wysłuchać debaty o możliwościach poprawy łańcucha dostaw żywności. Na świecie bowiem niemal 1/3 żywności jest marnowana, podczas gdy spora część naszej populacji świata, prawie 800 mln ludzi kładzie się spać głodna.

Drugiego dnia podczas wykładu otwierającego Liam Condon, szef działu Crop Protection mówił m.in. o tym, że gleba ma ciężką pracę do wykonania bo jej malejące zasoby oznaczają, że trzeba będzie produkować więcej na mniejszej powierzchni. W 1950 roku na jednego mieszkańca przypadało 0,52 ha gruntu uprawnego. Dziś jest to tylko 0,16 ha. Rocznie spod uprawy wyłączane jest blisko 12 mln ha gleby. Adrian Percy, szef działu badań i rozwoju w Bayer Crop Protection zwrócił uwagę na to, że dziś potrzeba rozwiązań nie tylko chroniących roślinę uprawną, ale także wpływających na polepszenie jej wzrostu. Takie mają być niektóre środki ochrony roślin bazujące na klasycznej substancji czynnej i składniku biologocznym. Przykładem jest chociażby nowa zaprawa nasienna Poncho/Votivo 2.0 chroniąca nadziemną część roślin przed szkodnikami (klasyczny insektycyd) oraz korzenie przed nicieniami (bakterie). Drugiego dnia można było też wysłuchać debat o szeroko pojętej regulacji rynku środków do produkcji rolniczej czy doświadczeń rolników z różnych części świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Brazylii czy Indii.

Future of Farming Dialog odbyło się w Monheim 18–20 września 2017 r.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 02:39