Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Do monitorowania suszy – publiczna aplikacja

Gminne komisje powoływane przez wojewodów mają sprawdzać 5% protokołów strat spowodowanych przez suszę. Będą nadal mierzyć szkody, ale wywoływane przez inne czynniki atmosferyczne niż susza – odpowiedział resort rolnictwa Dziennikowi Gazeta Prawna. Ministerstwo Rolnictwa przekonuje, że w ten sposób komisje mają być odciążone.
Andrzej Sawa5 czerwca 2020, 12:59
Rada Ministrów opracowała projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, które mają w tym pomóc.
Izby rolnicze są zdania, że gminne komisje szacujące straty nie otrzymują na swoje działania środków finansowych, zaś do oceny skutków suszy kierowani są urzędnicy, którzy mogą nie mieć pojęcia o rolnictwie.

Tymczasem z roku na rok rośnie liczba wniosków rolników o pomoc, co znacznie obciąża urzędy gmin. Mogą one wydelegować do oceny szkód wywołanych przez suszę, powódź lub inne zjawiska atmosferyczne jednego pracownika. W praktyce oznacza to wydłużenie terminów rozpatrywania wniosków o pomoc.

Na podstawie projektu rozporządzenia rolnicy mają także wykorzystywać do składania wniosków suszowych aplikację publiczną. Nie jest ona jeszcze gotowa, lecz jej opracowywaniem już zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji. Resort rolnictwa poinformował, że aplikacja ta wyliczy na podstawie danych z monitoringu suszy i danych z rachunkowości rolnej (FADN) wysokość strat w gospodarstwie spowodowanych przez suszę.

Na podstawie protokołu z szacowania strat, zatwierdzony przez wojewodę – przy stratach powyżej 30% średniej produkcji rolnej z 3 lat – będzie można ubiegać się o kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej i inne formy pomocy publicznej, jeżeli zostaną uruchomione. Powinno to ograniczyć obciążenia gminnych komisji wyłącznie do szacowania strat spowodowanych przez inne niż susza niekorzystne zjawiska atmosferyczne oraz do kontroli 5% losowo wybranych przez aplikację protokołów strat spowodowanych przez suszę – poinformował resort.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
as


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)