Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dobrostan zwierząt – nadchodzą zmiany

25 maja br. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Copa Cogeca „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt”. Przedstawiciele Grupy rozmawiali o dość kontrowersyjnych kwestiach, które zmienią dotychczasowe podejście do utrzymania zwierząt, transportu i dalekobieżnego eksportu zwierząt. 
Dorota Kolasińska1 czerwca 2020, 10:46
Pod koniec maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Grupy Roboczej Copa Cogeca, wziął w nim udział dr inż. Adam Drosio, wiceprzewodniczący Grupy Roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt”, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Spotkanie poprowadził Miguel Ángel Higuer, przewodniczący grupy.

Przedstawiciele podsumowali sytuację dotyczącą dobrostanu zwierząt w poszczególnych krajach UE. Jak podkreśla Adam Drosio, we Włoszech w czasie kwarantanny ograniczono ubój zwierząt, co doprowadziło do nadwyżki oraz dużej koncentracji zwierząt w budynkach. Hodowcy byli zaniepokojeni kontrolami dobrostanu w zakresie obsady, na szczęście jednak wystąpiono o czasowe złagodzenie rygorów do tamtejszego resortu rolnictwa, ale także zaapelowano o ubój nadwyżki zwierząt, aby ustabilizować sytuację. Adam Drosio w raporcie ze spotkania podkreśla, że poruszono temat ASF we Włoszech, gdzie pojawiły się nowe szczepy wirusa na Sardynii. 

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Adam Drosio we Francji pojawił się problem koronawirusa w ubojniach, a zachorowania wśród pracowników zmusiły zakłady do czasowego wstrzymania działalności. Austria na razie nie ma problemu z ASF, ale dmucha na zimne i przygotowuje się na ewentualne pojawienie się wirusa w tamtejszym rejonie. Austriacy zamierzają zakazać transportu żywych zwierząt spoza UE, w obawie przed COVID-19 i ASF. 

Z kolei Denis Simonin, Kierownik Sektora Dobrostanu Zwierząt w Komisji Europejskiej omówił strategię od pola do stołu, m.in. obowiązkowe ograniczenie stosowania antybiotyków i zmiany w wymaganiach związanych z dobrostanem. Jak podkreśla Drosio, duże kontrowersje wzbudziła propozycja ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej o 50% do 2030 r. Ponadto kraje członkowskie będą musiały niebawem przystosować się do ujednoliconych zasad znakowania żywności krajem pochodzenia, transportu zwierząt (zakaz na duże odległości cieląt i krów mlecznych) oraz uboju. Do przygotowania legislacji i jej weryfikacji mają być włączeni naukowcy. Jak dodaje dr. inż. Drosio proces ma być szybki, ale skomplikowany… 

Do kiedy czas na zmiany? 


Jak podkreślił wiceprzewodniczący grupy ds. dobrostanu i zdrowia zwierząt, KE nie będzie publikować wytycznych, co najmniej do rozpoczęcia kolejnej prezydencji w Niemczech (jesień 2021).

– Rok 2023 jest terminem koniecznym do zakończenia oceny funkcjonowania i oceny skutków legislacji i standardów dobrostanu zwierząt  i co można w tej kwestii poprawić – dodaje dr. Drosio. Założenia strategii od pola do stołu nie będą korzystne dla rolników prowadzących chów klatkowy. Według przedstawicieli Copa Cogeca, warto aby organizacje rolnicze aktywnie uczestniczyły w dyskusjach, przedstawiały wspólne zdanie i konkretne przykłady. 

oprac. dkol na podst. fbzpr.org.pl
Fot. Kolasińska

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy