Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty 2016: Pytania do ministra

Obrazek

Opozycja ostro zaatakowała ministerstwo rolnictwa w związku z prasowymi doniesieniami o niesprawnym systemie informatycznym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego pytają, czy zagrożone jest wypłacanie rolnikm dopłat bezpośrednich.

12 maja 2017, 16:26

Dzisiejsza prasa ponownie przyniosła informację o rzekomym piśmie jakie od wiceprezesów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymał minister Krzysztof Jurgiel. Informują w nim, że problemy z systemem informatycznym spowodują, że niewielka część rolników nie otrzyma dopłat bezpośrednich należnych za 2016 r. Ale prawdziwy problem może nas czekać w związku z tegorocznymi dopłatami.

Platforma zadaje pytania

Platforma Obywatelska podczas konferencji prasowej zarzuciła ministra Jurgiela szeregiem pytań.

– Dlaczego polscy rolnicy w czerwcu nie otrzymają wszystkich dopłat? Czy to prawda, że wynikało to z nieudolności prezesa Obajtka, na którym ciążą zarzuty korupcyjne i który przeprowadził przetarg na system informatyczny, który nie działa – mówił Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.

– Wszyscy, którzy mają do czynienia z ARiMR twierdzą, że jest ona nieprzygotowana i nie zdąży zarówno wypłacić dopłat jak i złożyć nowych wniosków. Panie ministrze czy odpowie pan na pytanie czy polscy rolnicy zostaną pozbawieni w tym roku dopłat, czy rolnicy polscy są zmuszeni cierpieć na wszystkie niedogodności związane z waszą nieudolnością - dodała posłanka Dorota Niedziela.

Ludowcy wtórują PO

Swoje dwa grosze dorzucili również ludowcy, którzy zauważyli, że takich kłopotów i opóźnień nigdy wcześniej nie było. A wszystko to efekt czystki jakiej nowy rząd dokonał w rolniczych agencjach.

– Dokonano rytualnego uboju bez ogłuszania eliminując pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy od lat tam pracowali. Nie przez ostatnie 8 lat, ale od momentu powstania agencji rolnych. Ci ludzie potrafili podejmować decyzje, potrafili akceptować wnioski i wypłacać na czas pieniądze – mówił w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Co na to rząd?

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że realizacja wypłat dopłat bezpośrednich idzie zgodnie z planem i wszystkie pieniądze będą na koncie zgodnie z ustawowym terminem, czyli do końca czerwca. Z kolei informacje o niesprawnym systemie informatycznym nazywają spekulacjami prasowymi. Także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uspokaja. Jej zdaniem ostatnie publikacje prasowe są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów informatycznych.   wk

Fot. Beba

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)