Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty bezpośrednie 2017: komisarzu Hogan, pomożecie?

Obrazek

Mnożą się apele o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie na 2017 rok. Dopuszcza taką możliwość Komisja Europejska. Ale czy skorzysta z tego polskie MRiRW?

dr Piotr Łuczak10 maja 2017, 13:58

Wielkopolska Izba Rolnicza zawnioskowała dziś do ministra rolnictwa o wykorzystanie możliwości, jaką dał krajom członkowskim unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan i podjęcie decyzji o przedłużeniu do 15 czerwca br. terminu składania wniosków o przyznanie dopłat na ten rok.

W opinii samorządu, należy także poważnie rozważyć zmianę obowiązującego terminu składania wniosków i zaproponować Komisji Europejskiej, aby wnioski były składane od 15 kwietnia do 15 czerwca. Z praktyki wynika bowiem, że pierwsze 2 tygodnie składania wniosków są stracone, ze względu na brak kompletnych zasiewów do końca marca, zaś w maju brakuje fizycznie czasu na wypełnienie i złożenie wniosków, ze względu na trwający natłok prac polowych – argumentuje WIR.

Alarmująca sytuacja

Samorząd rolny potwierdza i alarmuje, że w biurach ARiMR przyjmujących wnioski obszarowe panuje przepełnienie.

  • doradcy rolni nie nadążają z pracą, gdyż rolnicy gremialnie przychodzą z wnioskami właśnie teraz, w maju;
  • powodem była kapryśna wiosenna aura; znacznie opóźniły się tegoroczne siewy, głównie kukurydzy, sadzenie ziemniaków oraz terminy wykonania zabiegów ochronnych w zbożach, rzepaku, burakach cukrowych, czy warzywach polowych;
  • rolnicy siadają do przygotowania wniosku, gdy wszystkie pilne prace polowe są zrobione, a zasiane pola – pomierzone. Wniosku nie da się bowiem wypełnić ad hoc. Dlatego też do końca kwietnia niewiele ponad 10% rolników złożyło wnioski o płatności bezpośrednie – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Dlaczego ARiMR wyłącza system?

Rolnicy skarżą się także na składanie wniosku przez Internet.

– W gospodarstwie trochę więcej czasu jest w sobotę i niedzielę, jednak właśnie w ostatni weekend ARiMR wyłączyła system teleinformatyczny. I to na tydzień przed końcem przyjmowania wniosków. To naprawdę niezrozumiałe – zaznacza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Na podst. informacji WIR opr. pł

Fot. ec.europa.eu

CZYTAJ TAKŻE:


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)