Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska wycofa się z zazielenienia?

05.01.2018

Drukuj

Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska wycofa się z zazielenienia?

Artykuł płatny

Jak wynika z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, jest mało prawdopodobne, by płatności mające zachęcać rolników do podejmowania działań proekologicznych przyczyniły się do poprawy wyników Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu.

Przypomnijmy, że celem wprowadzonych w 2013 r. płatności z tytułu zazielenienia, miało być wynagradzanie rolników za wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko, za który w normalnych warunkach rynkowych nie zostaliby oni wynagrodzeni. Jest to jedyna płatność bezpośrednia mająca w głównej mierze cel ekologiczny.

Jednak kontrolerzy stwierdzili, że za sprawą takich płatności Wspólna Polityka Rolna stała się bardziej złożona, a ponadto doprowadziły one do zmiany praktyk rolniczych jedynie na około 5% użytków rolnych w UE.

– Kontrolerzy zbadali, czy dzięki zazielenianiu udało się poprawić wyniki WPR w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu, zgodnie z celami UE. W ramach kontroli przeprowadzili oni wywiady z organami w pięciu państwach członkowskich: Grecji, Hiszpanii, Francji, Holandii i Polsce. Zazielenianie pozostaje zasadniczo systemem wsparcia dochodów – powiedział Samo Jereb, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Lista błędów
Kontrolerzy ustalili, że Komisja Europejska nie ustanowiła jasnych, wystarczająco ambitnych celów środowiskowych, do osiągnięcia których miałoby przyczyniać się zazielenienie. Ponadto przydział środków budżetowych na zazielenienie nie jest uzasadniony wkładem, jaki ta praktyka wnosi w osiąganie celów w zakresie środowiska i klimatu. Kontrolerzy stwierdzili także, że subsydiowane praktyki zostałyby w znacznej części zrealizowane nawet bez objęcia ich płatnościami...

Chcesz czytać cały artykuł? Zamów prenumeratę "top agrar Polska"!

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.

Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:

Pojedynczy artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Miesięczny dostęp
+ e-wydanie

19,90 zł

/ za miesiąc

Zamawiam

Dla prenumeratorów

0,00 zł

Zaloguj się

Mam już prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii