Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska wycofa się z zazielenienia?

Dopłaty bezpośrednie: Komisja Europejska wycofa się z zazielenienia?

Czy 12 mld euro dopłat bezpośrednich zostało wydanych nieskutecznie? Europejski Trybunał Obrachunkowy mocno krytykuje unijne zasady tzw. zazielenienia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zdaniem kontrolerów skomplikowany system wsparcia dochodów rolników, którzy decydują się na działania prośrodowiskowe jest najzwyczajniej w świecie nieefektywny.

r e k l a m a

Oferta dla Ciebie
Greening

Cena regularna

20,00 zł

Dla Prenumeratora

10,00 zł

Jak wynika z nowego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, jest mało prawdopodobne, by płatności mające zachęcać rolników do podejmowania działań proekologicznych przyczyniły się do poprawy wyników Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu.

Przypomnijmy, że celem wprowadzonych w 2013 r. płatności z tytułu zazielenienia, miało być wynagradzanie rolników za wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko, za który w normalnych warunkach rynkowych nie zostaliby oni wynagrodzeni. Jest to jedyna płatność bezpośrednia mająca w głównej mierze cel ekologiczny.

Jednak kontrolerzy stwierdzili, że za sprawą takich płatności Wspólna Polityka Rolna stała się bardziej złożona, a ponadto doprowadziły one do zmiany praktyk rolniczych jedynie na około 5% użytków rolnych w UE.

– Kontrolerzy zbadali, czy dzięki zazielenianiu udało się poprawić wyniki WPR w zakresie oddziaływania na środowisko i zmiany klimatu, zgodnie z celami UE. W ramach kontroli przeprowadzili oni wywiady z organami w pięciu państwach członkowskich: Grecji, Hiszpanii, Francji, Holandii i Polsce. Zazielenianie pozostaje zasadniczo systemem wsparcia dochodów – powiedział Samo Jereb, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Lista błędów
Kontrolerzy ustalili, że Komisja Europejska nie ustanowiła jasnych, wystarczająco ambitnych celów środowiskowych, do osiągnięcia których miałoby przyczyniać się zazielenienie. Ponadto przydział środków budżetowych na zazielenienie nie jest uzasadniony wkładem, jaki ta praktyka wnosi w osiąganie celów w zakresie środowiska i klimatu. Kontrolerzy stwierdzili także, że subsydiowane praktyki zostałyby w znacznej części zrealizowane nawet bez objęcia ich płatnościami...

Chcesz czytać cały artykuł? Zamów prenumeratę "top agrar Polska"!

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii