Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty do nawozów: kiedy zapadnie decyzja Komisji Europejskiej?

Obrazek

Jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska wyda zgodę na dopłaty do cen nawozów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada także, że powstanie narodowego holdingu spożywczego jest na ostatniej prostej.

wk23 marca 2022, 14:01

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk udzielił wywiadu Polskiemu  Radiu, w który, mówił m.in. o przygotowywanej pomocy dla rolników.

Kiedy dopłaty do nawozów ?

- Rząd nie tylko zapowiada, ale w wielu przypadkach już realizuje pomoc dla rolników m.in. większe dopłaty do paliwa rolniczego, już realizujemy pieniądze z dopłat do loch. A teraz wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z bardzo konkretnym rozwiązaniem propozycją dopłat do cen nawozów. Proponujemy, aby rolnikom zwracać różnicę w cenie nawozów między zakupami obecnymi a cenami zakupów sprzed roku. Z górnym limitem tych płatności 500 zł do hektara gruntów ornych i 250 zł do trwałych użytków zielonych – mówił gość Sygnałów Dnia Polskiego Radia.

Henryk Kowalczyk wyraził nadzieję, że Komisja Europejska wyda zgodę na taką pomoc publiczną jeszcze w tym tygodniu. Dzięki temu dopłaty będą realizowane do nawozów zakupionych od 1 września ubiegłego roku do 15 maja tego roku. Wnioski trzeba będzie składać do ARiMR.

Będzie susza?

Minister H. Kowalczyk pytany o prawdopodobieństwo wystąpienia suszy w Polsce powiedział, że już teraz widać przesuszenie gleby na powierzchni, ale wody gruntowe są na przyzwoitym poziomie dlatego nie można mówić jeszcze o suszy glebowej.
– Najistotniejsze są ewentualne opady w okresie siewów, czyli w połowie kwietnia no i maj to głównie decydujący miesiąc czy susza wywołuje ogromne skutki czy mniejsze. Na tym etapie jest trudno to prognozować. Symptomy niestety pewne już są. Ok. 3 tygodni jest bez deszczu, ale to nie jest okres istotny dla wegetacji – mówił minister Kowalczyk w Polskim Radiu. 

Polska jest samowystarczalna żywnościowo

Wicepremier i minister rolnictwa zapewnił, że Polska jest samowystarczalna żywnościowo o czym świadczy duża nadwyżka eksportu nad importem produktów rolno-spożywczych. W ubiegłym roku Polska sprzedała za granice żywność za prawie 40 mld euro więc margines bezpieczeństwa jest ogromny. – Przybyło do nas blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy jesteśmy w stanie ich wyżywić i nie zaburzy to naszego bezpieczeństwa żywnościowego – zapewnił H. Kowalczyk.  

Wśród głównych produktów żywnościowych, które Polska może eksportować bo ich nadwyżkę minister rolnictwa wymienił artykuły mleczarskie, mięso drobiowe, jabłka oraz wołowinę. W przypadku zbóż także Polska ma znacząca nadwyżkę produkcji i w zależności od poziomu zbiorów jesteśmy w stanie wyeksportować od 3 do 7 mln ton ziarna. - W tym roku eksport nie był duży. Mamy duże zapasy zbóż. I dobrze, bo może być różna sytuacja – dodał H. Kowalczyk. 

Kiedy Holding Spożywczy?

Minister Kowalczyk zapowiedział także finalizację spraw związanych z budową Holdingu Spożywczego. W przyszłym tygodniu dojdzie do przekazania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa spółek, które wejdą do holdingu. - Z premierem Sasinem w przyszłym tygodniu będzie to podjęte i w ciągu kilku tygodni powinna powstać formalnie grupa spożywcza – podsumował minister Kowalczyk.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)