Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dożynki Jasnogórskie: podziękowania za zebrane plony

Obrazek

Wczoraj w Częstochowie odbyły się Dożynki Jasnogórskie. Dla przybyłych z całej polski rolników uroczystą Mszę Św. dziękczynną odprawił Prymas abp. Wojciech Polak, a udział w niej wzięli m. in. prezydent Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Bartłomiej Czekała5 września 2016, 11:46

Prymas Wojciech Polak w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na potrzebę budowania wspólnego dobra i przestrzegał przed niebezpieczeństwami.

Odczuwany głód ziemi i działania wolnego rynku oraz rosnące tempo konkurencji sprawiają, że niektórzy wręcz popadają w chorobliwą pogoń za ziemią, byle tylko mieć jej coraz więcej, za środkami produkcji, za tym wszystkim, co pozwoli przetrwać w tym szaleńczym wirze rynkowej konkurencji – powiedział Prymas. Abp. Wojciech Polak podkreślał, że wówczas sama praca dominuje nad relacjami, nad miłością i troską o rodzinę, nad życiem, czyli tym co jest i powinno być na pierwszym miejscu.

– Przybyłem podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad naszą ojczyzną, za opiekę nad wami, za kolejne plony, które przynoszą naszemu państwu i naszemu społeczeństwu rolnicy. Przybyłem modlić się o rok dobrych plonów, rok mądrych i roztropnych rządów – mówił prezydent Andrzej Duda.

W dalszej części przemówienia podkreślił, że chciałby, aby to rodzinne gospodarstwo rolne było oczkiem w głowie obecnej polskiej władzy, i polskiego rządu, i polskiego parlamentu, a także i prezydenta RP. 


– Ziemia bowiem – mówił Andrzej Duda – jest strategicznym dobrem każdego państwa i każdego narodu i głupcem jest ten, który pozwala, żeby to strategiczne dobro przechodziło w obce ręce i by stawało się przedmiotem spekulacji. Ziemia powinna zostać w rękach polskich rolników – oświadczył prezydent i zauważył, że nie spotkał nigdy rolnika, który chciałby „sprzedać swoją ojcowiznę”, natomiast spotkał takich, którzy chcieli nabyć ziemię, by prowadzić jeszcze większe gospodarstwo rolne.

Głos podczas Jasnogórskich Dożynek zabrał także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. – Dziś na Jasnej Górze bije serce naszego narodu – powiedział minister zwracając się do rolników przybyłych do Częstochowy podziękować za tegoroczne plony.

– Wierni tradycji naszych przodków przynosimy do ołtarza chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, chleb który pragniemy dzielić tak aby nikomu w naszym narodzie go nie zabrakło – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że ostatnich latach, w imię źle pojętego postępu, polska wieś była niedowartościowana, traktowana po macoszemu, ale teraz jest to zmieniane.

Po raz pierwszy sprawy rolnictwa, produkcji żywności i rozwoju obszarów wiejskich ujęte zostały jako zadanie o strategicznym znaczeniu dla państwa polskiego – stwierdził minister – dodając, że – rolnictwo musi być jednym z filarów polskiej gospodarki.

Dziękując rolnikom z trud i wysiłek włożony w zebranie plonów minister zapewnił, że cała Rada Ministrów jako priorytet traktuje rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, a tak wysoka ranga rolnictwa w całej gospodarce narodowej znajduje odbicie w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju, który wkrótce zostanie przyjęty przez rząd.

– W imieniu Rządu RP oraz premier Beaty Szydło pragnę dziś oddać hołd pracy rolników, ich miłości do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny fundament, na którym opierała się narodowa tożsamość – powiedział minister zwracając się do licznie zgromadzonych na Jasnej.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze w każdą pierwszą niedzielę września.

oprac. bcz na podstawie KPRP i MRiRW

Fot. MRiRWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)