Dynamiczny rozwój sektora Agro w Polsce. Wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników

Branża rolno-spożywcza należy do jednego z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki na świecie. Wraz z rozwojem na rynku wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników - o bardzo wąskich umiejętnościach technicznych, z praktyczną wiedzą w zakresie prowadzenia procesów produkcji w obszarze zwierzęcym czy roślinnym. Jak znaleźć specjalistę z doświadczeniem?
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i dynamiczny rozwój branży rolno-spożywczej, sprawił, że na polskim rynku pojawiły się firmy z kapitałem zagranicznym oferujące produkty wspierające proces produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zwiększył się dostęp do rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów działalności produkcji czy na wydajne gospodarowanie środkami wspierającymi proces wytwarzania (np. poziom użytkowania pestycydów w produkcji roślinnej). Naturalną konsekwencją optymalizacji procesów wytwarzania było pojawienie się nowych zawodów i stanowisk pracy. Do najbardziej popularnych w branży agro należą:
Stanowiska handlowe w różnych sektorach żywienia zwierząt gospodarskich:
- Technical Sales Manager,
- Regional Sales Manager,
- Area Manager,
- Product Manager,
- Konsultant ds. Technicznych,
- Specjalista ds. Żywienia Zwierząt,
- Doradca Żywieniowy,
- Przedstawiciel Handlowy ds. Sprzedaży Pasz,
- Sales Representative,
- Specjalista ds. Rozwoju Sieci Dystrybucji.
Stanowiska związane z procesem produkcji i wytwarzania produktów żywieniowych:
- Technolog Produkcji Pasz,
- Kierownik Produkcji Pasz,
- Specjalista ds. recepturowania,
- Zootechnik,
- Lekarz Weterynarii,
- Technik Weterynarii.
Trudności z pozyskaniem specjalistów
Jeszcze kilka lat wstecz mieliśmy do czynienia z nadwyżką pracowników na rynku. Dzisiaj znalezienie osób o ściśle określonych kompetencjach jest nie lada wyzwaniem.
– Z roku na rok maleje zainteresowanie edukacją ukierunkowaną na sektor rolno-spożywczy. Zmniejsza się też liczba osób, które posiadałyby zarówno specjalistyczną wiedzą merytoryczną, jak i praktyczne doświadczenie zawodowe warunkujące rozpoczęcie pracy w sektorze rolnym. Do tego, najcenniejszymi kandydatami są osoby, które aktywnie nie poszukują zatrudnienia (tzw. kandydaci pasywni). Najczęściej są specjalistami w bardzo wąskiej dziedzinie, posiadają rozbudowaną wiedzę, a ich kompetencje byłyby mile widziane w niejednej organizacji. Oni już znaleźli zatrudnienie u konkurencji i prawdopodobnie nie planują zmiany pracy w najbliższym czasie – mówi Anna Donaj, Konsultant ds. Rekrutacji w agencji Trenkwalder.
Polska z potencjałem
Szacuje się, że sektor Agro w Polsce będzie nadal dynamicznie się rozwijał, ponieważ jako kraj mamy ogromny potencjał inwestycyjny. Wraz z rozwojem struktur zagranicznych firm lub przejęciem polskich spółek przez zagraniczne koncerny, wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Mowa nie tylko o pracownikach z wąskich dziedzin, ale też doświadczonych managerach lub samodzielnych specjalistach z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Nowa Wspólna Polityka Rolna stawia przed branżą rolno-spożywczą nowe wyzwania, zwłaszcza pod względem oddziaływania rolnictwa na klimat i środowisko. Aby sprostać założeniom, jakie niesie ze sobą Europejski Zielony Ład, a także strategie „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności” znalezienie odpowiednich specjalistów, którzy wesprą firmy w utrzymaniu konkurencyjności na rynku i w procesie transformacji zdaje się być jednym z kluczowych czynników dalszego rozwoju branży.
W tym przypadku, realnym wsparciem dla film w poszukiwaniach profesjonalnej obsady kadrowej są wyspecjalizowane firmy rekrutacyjne, które mają doświadczenie w budowaniu relacji z kandydatami.
Oprac. na podstawie informacji prasowej Trenkwalder Polska