Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dynamiczny rozwój sektora Agro w Polsce. Wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników

Obrazek

Branża rolno-spożywcza należy do jednego z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki na świecie. Wraz z rozwojem na rynku wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników - o bardzo wąskich umiejętnościach technicznych, z praktyczną wiedzą w zakresie prowadzenia procesów produkcji w obszarze zwierzęcym czy roślinnym. Jak znaleźć specjalistę z doświadczeniem?

Dominika Mulak15 kwietnia 2021, 12:58

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i dynamiczny rozwój branży rolno-spożywczej, sprawił, że na polskim rynku pojawiły się firmy z kapitałem zagranicznym oferujące produkty wspierające proces produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zwiększył się dostęp do rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów działalności produkcji czy na wydajne gospodarowanie środkami wspierającymi proces wytwarzania (np. poziom użytkowania pestycydów w produkcji roślinnej). Naturalną konsekwencją optymalizacji procesów wytwarzania było pojawienie się nowych zawodów i stanowisk pracy. Do najbardziej popularnych w branży agro należą:

Stanowiska handlowe w różnych sektorach żywienia zwierząt gospodarskich:

 • Technical Sales Manager,
 • Regional Sales Manager,
 • Area Manager,
 • Product Manager,
 • Konsultant ds. Technicznych,
 • Specjalista ds. Żywienia Zwierząt,
 • Doradca Żywieniowy,
 • Przedstawiciel Handlowy ds. Sprzedaży Pasz,
 • Sales Representative,
 • Specjalista ds. Rozwoju Sieci Dystrybucji.


Stanowiska związane z procesem produkcji i wytwarzania produktów żywieniowych:

 • Technolog Produkcji Pasz,
 • Kierownik Produkcji Pasz,
 • Specjalista ds. recepturowania,
 • Zootechnik,
 • Lekarz Weterynarii,
 • Technik Weterynarii.


Trudności z pozyskaniem specjalistów

Jeszcze kilka lat wstecz mieliśmy do czynienia z nadwyżką pracowników na rynku. Dzisiaj znalezienie osób o ściśle określonych kompetencjach jest nie lada wyzwaniem.

– Z roku na rok maleje zainteresowanie edukacją ukierunkowaną na sektor rolno-spożywczy. Zmniejsza się też liczba osób, które posiadałyby zarówno specjalistyczną wiedzą merytoryczną, jak i praktyczne doświadczenie zawodowe warunkujące rozpoczęcie pracy w sektorze rolnym. Do tego, najcenniejszymi kandydatami są osoby, które aktywnie nie poszukują zatrudnienia (tzw. kandydaci pasywni). Najczęściej są specjalistami w bardzo wąskiej dziedzinie, posiadają rozbudowaną wiedzę, a ich kompetencje byłyby mile widziane w niejednej organizacji. Oni już znaleźli zatrudnienie u konkurencji i prawdopodobnie nie planują zmiany pracy w najbliższym czasie – mówi Anna Donaj, Konsultant ds. Rekrutacji w agencji Trenkwalder.


Polska z potencjałem

Szacuje się, że sektor Agro w Polsce będzie nadal dynamicznie się rozwijał, ponieważ jako kraj mamy ogromny potencjał inwestycyjny. Wraz z rozwojem struktur zagranicznych firm lub przejęciem polskich spółek przez zagraniczne koncerny, wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Mowa nie tylko o pracownikach z wąskich dziedzin, ale też doświadczonych managerach lub samodzielnych specjalistach z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Nowa Wspólna Polityka Rolna stawia przed branżą rolno-spożywczą nowe wyzwania, zwłaszcza pod względem oddziaływania rolnictwa na klimat i środowisko. Aby sprostać założeniom, jakie niesie ze sobą Europejski Zielony Ład, a także strategie „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności” znalezienie odpowiednich specjalistów, którzy wesprą firmy w utrzymaniu konkurencyjności na rynku i w procesie transformacji zdaje się być jednym z kluczowych czynników dalszego rozwoju branży.  

W tym przypadku, realnym wsparciem dla film w poszukiwaniach profesjonalnej obsady kadrowej są wyspecjalizowane firmy rekrutacyjne, które mają doświadczenie w budowaniu relacji z kandydatami.

Oprac. na podstawie informacji prasowej Trenkwalder PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)