StoryEditor

Dyskusja o przyszłości WPR – Polakom nie zależy?

2 maja zakończyły się 12-tygodniowe konsultacje społeczne w sprawie modernizacji i uproszczenia WPR, w czasie których każdy rolnik z UE mógł przyczynić się do zmian. Wstępne statystyki są zaskakujące.
05.05.2017., 11:05h

O północy 2 maja zakończył się okres konsultacji społecznych o wspólnej polityce rolnej (WPR). Wstępne dane wskazują, że Komisja Europejska otrzymała ponad 320 000 odpowiedzi ze wszystkich 28 krajów UE.

Według KE, to stosunkowo duże zainteresowanie przyszłością rolnictwa i obszarów wiejskich jest zgodne z najnowszymi badaniami, które wskazują, że ponad 90% Europejczyków uważa rolnictwo i obszary wiejskie za istotne dla ich przyszłości.

Szerokie grono zainteresowanych

Wstępna analiza sugeruje, że wiele odpowiedzi zostało złożonych za pośrednictwem różnych platform internetowych. Ponadto Komisja otrzymała odpowiedzi od indywidualnych obywateli, krajowych, regionalnych i lokalnych organów władzy oraz organizacji reprezentujących szeroki wachlarz zainteresowanych.

Ogółem zebrano 322 912 opinii nadesłanych poprzez platformę. W tym pojawiło się 1 417 dokumentów, zawierających obszerniejsze stanowiska.

Jak rozkładały się odpowiedzi?

Najbardziej zainteresowani Wspólną Polityką Rolną okazali się być Niemcy, którzy nadesłali aż 147 142 zgłoszenia, co stanowi prawie połowę otrzymanych przez KE odpowiedzi (46%).

13% opinii nadesłano z Francji, 12% z Włoch a 8% z Hiszpanii. W kształtowanie WPR zaangażowali się także Belgowie (6% zgłoszeń). Powyżej 1% odpowiedzi (ponad 3 tysiące każdy kraj) dostarczyły Holandia, Austria, Węgry i Czechy. Niestety, pomimo naszych wielokrotnych apeli, tylko niecałe 6 tysięcy odpowiedzi (1,82%) przesłali Polacy.

Kto się wypowiedział?

Nie zaskakuje fakt, że prawie 97% zgłoszeń to osoby indywidualne. Tylko nieco ponad 10 tysięcy opinii wystawiły organizacje i grupy producentów.

Wynik, który może zaskoczyć, to liczba indywidualnych ankietowanych, którzy deklarują, że są bezpośrednio związani z rolnictwem, czyli gospodarzy – to tylko 7 procent, czyli 22,5 tysiąca zgłoszeń.

Spośród organizacji, duży udział w badaniu (61%) miał sektor prywatnych przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do osób prywatnych, aż 77% grup i organizacji bezpośrednio związanych było z rolnictwem.

Jak zapewnia KE, wszystkie informacje zebrane w konsultacjach zostaną uwzględnione w tworzeniu przyszłej WPR, którą Komisja przedstawi do końca roku.

Znaczący udział w ankiecie sugeruje, że problemy i tematy w niej poruszone spotykają się z wysokim zainteresowaniem UE. Wstępne wyniki i analizy zostaną przedstawione 7 lipca w Brukseli.     al

Źródło: Komisja Europejska

Fot. europarl.europa.eu

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 04:30