StoryEditor

Dzik, łoś i bóbr – czyli kto płaci za szkody?

Nasilają się szkody wyrządzane przez zwierzynę leśną, żerującą na polach. Kto powinien wynagrodzić rolnikowi straty?
15.05.2017., 13:05h

Od 2008 roku, po zmianie Prawa łowieckiego, mamy zróżnicowany zakres odpowiedzialności materialnej za szkody łowieckie.

– Jest to często źródłem konfliktu z danym kołem łowieckim, które twierdzi, że szkoda jest poza jego obwodem łowieckim. Ale granice obwodów można sprawdzić na portalach ZO PZŁ lub na portalach Urzędów Marszałkowskich – zaznacza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert w zakresie szkód łowieckich.

O wiele więcej problemów mają rolnicy na obszarach formalnie wyłączonych z obwodów, ale o nie ujawnionych granicach na mapach. Są to najczęściej tereny wsi, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami oraz drogami wewnątrz tych miejscowości oraz grunty rolne w granicach ich ogrodzeń. Faktycznie, w aktualnym stanie prawnym  daje to pole do różnych interpretacji, np. czy pole pomiędzy zabudowaniami jest wyłączone z obwodu. Również do czasu  zmiany PŁ nie ma jednoznacznej interpretacji działki rolnej ogrodzonej, jako wyłączonej z obwodu.

Przypominamy, za jaką zwierzyną odpowiadają poszczególne organy w Polsce.

Gatunki objęte Prawem łowieckim...

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:11