Egzekucje komornicze u rolników bez zmian

Egzekucje komornicze u rolników bez zmian

Rolnicy nie zgadzają się na złagodzenie nowych przepisów dotyczących egzekucji komorniczych. Wprawdzie banki grożą wstrzymaniem akcji kredytowej, ale zdaniem resortu rolnictwa to blef, a kredyty nie są zagrożone.

r e k l a m a

Nowe rozporządzenie opracowane przez ministerstwo sprawiedliwości we współpracy z ministerstwem rolnictwa wprowadziło swoistą rewolucję. Zaktualizowało bowiem listę przedmiotów, których komornicy w trakcie prowadzenia postępowania egzekucyjnego nie mogą rolnikowi zabrać. I tak z egzekucji wyłączono:
  • stado podstawowe zwierząt gospodarskich,
  • maszyny rolnicze,
  • częściowo grunty rolnicze.

Organizacje rolnicze były zachwycone. – Wielokrotnie zwracaliśmy się o zmianę tego bzdurnego rozporządzenia, które ochraniały krowę i maciorę, a nie maszyny. Znałem wielu rolników, którzy przez nieludzką egzekucję w poprzednich latach odebrali sobie życie. Nowe rozporządzenie uratowało wiele istnień ludzkich i jesteśmy za to wdzięczni – mówi Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników.

Resort sprawiedliwości przypomniał również, że rozporządzenie zostało poddane szerokim konsultacjom, a w jego uzasadnieniu wprost jest napisane, że takie przepisy mogą zostać zakwestionowane np. przez banki. Faktycznie tak się stało...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii