Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Niemcy: gigantyczna eksplozja w pobliżu siedziby Bayera, są ranni

Obrazek

Do gigantycznej eksplozji doszło dziś przed południem na terenie zakładów chemicznych Chempark  w niemieckim Leverkusen, gdzie siedziby ma m. in. Bayer i Lanxess.

Aneta Lewandowska27 lipca 2021, 13:57

Do wybuchu na terenie zakładów chemicznych Chempark doszło dziś rano, 27 lipca, około 9.40. Eksplozja była słyszana w całym mieście. Mieszkańcy części miasta oddalonych o ponad 10 km od dzielnicy Wiesdorf, gdzie znajdują się zakłady chemiczne, piszą na Twitterze, że wstrząs był odczuwalny nawet w ich domach.

Jak informuje agencja Reuters, pięć osób uznane jest za zaginione, kilka rannych a dwie osoby są w poważnym stanie, nie ma jeszcze oficjalnych danych o ewentualnych ofiarach. Mieszkańcy Leverkusen i okolic otrzymali od Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w Klęskach Żywiołowych nakaz zamknięcia drzwi i okien oraz nieopuszczania domów, a zagrożenie zakwalifikowano jako „ekstremalne”.

Nad miejscem zdarzenia krążą helikoptery, gromadzi się obok coraz więcej zastępów straży pożarnej. Eksplozja spowodowała ogromny wyrzut toksycznego dymu, a towarzyszący jej pożar zbiorników w centrum utylizacji Bürrig jest trudny do opanowania. Sytuacja jest bardzo poważna i chaotyczna, jak informują niemieckie służby. Komunikaty policji ograniczają się do stwierdzenia, że przyczyna i zakres szkód są niejasne.

Chempark jest jednym z największych zakładów chemicznych w Europie, siedzibą około 70 firm chemicznych.

Służby zalecają omijanie miasta, a ruchliwa autostrada A1 przechodząca w pobliżu Leverkusen została zamknięta.

al 
fot. stuttgarter-zeitung

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)