StoryEditor

Ekstremalnie sucho – wapnować czy nie?

Susza w naszym kraju zagościła na dobre, a tymczasem rolnicy muszą wykonywać kolejne zabiegi agrotechniczne, w których kluczową rolę odgrywa wilgoć. Jednym z nich jest wapnowanie.
14.08.2015., 12:08h

Brak wilgoci w glebie powoduje spore opóźnienie w działaniu zastosowanego wapna, na którego rozsianie jest teraz najlepszy moment. W obecnych warunkach, gdzie większość kraju boryka się z problemem suszy trzeba dobrze rozważyć stosowanie wapna. W suchych warunkach odczyn może stabilizować się nawet przez rok od zastosowania wapna.
Przede wszystkim należy określić, czy jest ono naprawdę konieczne. W tym celu należy przeprowadzić badanie odczynu gleby. Pola powinno się wapnować, jeśli odczyn spadnie o wartość pH 0,5 poniżej zakresu optymalnego dla danego rodzaju gleby. Stacje Chemiczno–Rolnicze podają zakresy pH dla poszczególnych rodzajów gleb, kiedy powinno przeprowadzić się wapnowanie:

  • gleby bardzo lekkie: pH 5,1–5,5
  • gleby lekkie: pH 5,6–6,0
  • gleby średnie: pH 6,1–6,5
  • gleby cieżkie: pH 6,6–7,0.

Jeśli stwierdzi się konieczność wapnowania to warto pamiętać, że na glebach lekkich i bardzo lekkich w obecnych warunkach nie należy przekraczać jednorazowej dawki 1 t/ha CaO, na średnich i ciężkich natomiast 2 t/ha CaO. Dawkę posiadanego wapna należy wyliczyć na podstawie zawartości w nim CaO. Na gleby lekkie najlepsze jest wapno węglanowe, a na cięższe można zastosować tlenkowe.

Pozostaje jeszcze kwestia dobrego wymieszania zastosowanego nawozu z glebą co jest warunkiem koniecznym do szybkiego i skutecznego działania. I tu ponownie powraca problem suszy, która skutecznie utrudni ten zabieg. Warto także pamiętać, że w roku wapnowania nie powinno się stosować obornika. Wapno powoduje bowiem szybsze przemiany azotu i w rezultacie jego uwalnianie się do atmosfery w postaci amoniaku. W warunkach dobrego uwilgotnienia gleby można by wykonać takie nawożenie w jednym roku w odstępie przynajmniej 4 tygodni: najpierw wapno, potem obornik. W tym roku jednak ze względu na opóźnienie działania zastosowanego wapna nie należy tego robić.   jd

fot. Walerowska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 17:02