Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Europosłowie: na scenie zabrakło Wojciechowskiego. To zły znak dla rolników

Podczas dzisiejszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego europosłowie wyrazili zaniepokojenie nieobecnością komisarza Janusza Wojciechowskiego w czasie przyjęcia strategii „Od pola do stołu”. Pojawiły się obawy, że zarówno Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa KE, jak i Komisja ds. Rolnictwa PE nie będą miały wpływu na realizację i zakres wdrażania celów strategii. Zdaniem polityków ta sytuacja jest bardzo niekorzystna dla rolników i może uderzyć w ich interesy.

Kamila Szałaj26 maja 2020, 16:16

Dziś w Parlamencie Europejskim posłowie z Komisji ds. Rolnictwa dyskutowali na temat przyjętej w ubiegłym tygodniu strategii „Od pola do stołu”. W rozmowach wziął udział Wolfgang Burtscher, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Wielu europosłów zgłosiło poważne obawy w związku z realizacją założeń strategii, zwłaszcza, że w jej przyjęciu nie uczestniczył komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Ta nieobecność komisarza sprawiła, że zaczęliśmy się niepokoić o sektor rolny i obszary wiejskie. Martwimy się też tym, co dzieje się w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa KE. Nie wiemy, jaka będzie jej rola przy wdrażaniu strategii. Czy przypadkiem nie będzie ona marginalna – mówił przewodniczący komisji rolnictwa PE Norbert Lins, który w ubiegłym tygodniu, tuż po przyjęciu strategii, wytknął komisarzowi jego nieobecność.

Tłumaczenie poniższego wpisu: Strategia nazywa się „Od pola do stołu”, ale Komisja Europejska przedstawiła dziś strategię bez „Pola”, czyli bez komisarza Janusza Wojciechowskiego. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego upewni się, że głos rolników będzie słyszany!

Norbert Lins MEP@LinsNorbert

The Strategy is called , but @EU_Commission presented the strategy without (@jwojc) @EP_Agriculture will make sure that the voice of farmers is heard! @HerbertDorfmann @paolodecastro @UliMuellerMdEP @ZbigniewKuzmiuk @MartinHaeusling @lukeming

Ludzie o tym mówią: 32

Z kolei poseł Herbert Dorfmann zauważył, że strategia powinna być w samym sercu strategii rolnych, a przez brak komisarza została potraktowana po macoszemu. Zwrócił także uwagę na zaskakujący sposób przyjmowania założeń strategii przez KE.

- Obawiam się, że te inicjatywy nie będą miały odpowiedniej legitymacji demokratycznej, ponieważ są przyjmowane tylko przez KE. My, jako Parlament Europejski, nie mamy wpływu na kształt tych założeń . Krótko mówiąc, zarówno PE jak i Rada Europejska nie mają nic do powiedzenia w sprawie strategii. KE sama ją wymyśla, realizuje i wdraża. To jest uderzenie w demokrację – ocenił Dorfmann.

Również poseł Paolo de Castro jest zdania, że KE zupełnie wyłączyła z realizacji strategii inne instytucje odpowiedzialne za rolnictwo. 

- Jeśli nasz głos nie będzie brany pod uwagę, boję się, że to nie będzie reforma, którą wprowadzimy razem z rolnikami, a przeciwko nim – powiedział Castro.

Co  do  wpływu dyrekcji KE na realizacje strategii wątpliwości ma także poseł Zbigniew Kuźmiuk.

- Chciałbym, aby ten wpływ był możliwie duży i aby dyrekcja kontrolowała to, co dzieje się w ramach wdrażania strategii – powiedział poseł. I zapytał, jak będzie z realizacją strategii, jeśli budżet WPR na następne 7 lat nie będzie hojniejszy niż zaproponowała KE.

Z kolei poseł Luke Ming Flanagan dopytywał, czy nieobecność komisarza nie wynikała z błędu lub pominięcia.

W odpowiedzi Burtscher zaznaczył, że komunikaty KE odnośnie strategii „Od pola do stołu” należy traktować jako propozycje, które mają rozpocząć dyskusję nad sposobem osiągnięcia celów wyznaczonych w strategii.

- Parlament Europejski nie powinien stawiać się w cieniu przy wprowadzaniu celów strategii. Zarówno Parlament, Rada Europejska, Komitet Regionów i jak i Komitet Ekonomiczno-Społeczny rozpoczynają właśnie tę dyskusję.  Proszę nie zapominać, że przyjęta strategia nie jest propozycją legislacyjną. Jeśli chcemy ją przełożyć na akty prawne, potrzebna jest ocena skutków regulacji. A owe oceny są przedmiotem prac, które pojawią się i w PE, i w Radzie. Proszę mi wierzyć -  staraliśmy się wzmocnić aspekt demokratyczny. Przecież ta realizacja celów będzie omawiana nie tylko z ministrami rolnictwa, ale i z organizacjami rolniczymi w każdym z państw członkowskich – oznajmił Burtscher.

Dodał, że zarówno komisarz Wojciechowski, jak i dyrekcja generalna uczestniczyli w pracach nad strategią.

- Zdecydowano, że strategie będą realizowane pod przywództwem wiceszefa UE Fransa Timmermansa i komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides  - powiedział dyrektor Burtscher.

20 maja w Brukseli Komisja Europejska przyjęła strategię „Na rzecz bioróżnorodności" oraz strategię "Od pola do stołu". Obydwa plany są realizacją polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Określają kierunek transformacji rolnictwa i systemu żywnościowego, w celu zapewnienia lepszej ochrony zdrowia obywateli i środowiska.

Strategia „Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku stosowanie pestycydów ma być zmniejszone o 50 proc., a nawozów o co najmniej 20 proc. Przewiduje także zmniejszenie o połowę użycia środków przeciw drobnoustrojom w hodowli. Poza tym 25 proc. gruntów ma zostać przeznaczone pod uprawy ekologiczne.  

ksz


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)