Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Expose Komisarza Wojciechowskiego w Sejmie

Obrazek
Zielony Ład to nie zagrożenie, ale szansa dla polskiego rolnictwa, którą trzeba wykorzystać –przekonywał posłów unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Priorytetem Brukseli będzie wspieranie małych i średnich gospodarstw, poprawa dobrostanu zwierząt, rolnictwo ekologiczne oraz skracanie łańcuchów dostaw żywności.
wk26 listopada 2020, 18:07
Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa przedstawił dzisiaj podczas posiedzenia sejmowej komisji swoiste expose swoich działań związanych z wprowadzaniem Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej. Jego zdaniem mimo często wyrażanych wątpliwości polscy rolnicy nie powinni się obawiać tzw. zielonej architektury oraz zmian dotyczących warunkowości dostępu do unijnych funduszy, które zwiększają pro-ekologiczny charakter rolnictwa.

 – Chciałem bardzo mocno zaznaczyć, że ten kierunek zmian jest wyjątkowo korzystny dla krajów takich jak Polska, które mają strukturę rolnictwa rozdrobnioną, system produkcji oparty na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. Propozycje, które zawiera rolniczy Zielony Ład są mocno adresowane w kierunku takich małych i średnich gospodarstw. Im po prostu będzie łatwiej wejść w takie programy i skorzystać – tłumaczył posłom komisarz Wojciechowski.   

Przeciąganie liny 


Obecnie pomiędzy rządami krajów członkowskich trwają prace nad krajowymi planami strategicznymi. W nich każdy członek UE musi określić swoją koncepcje wykorzystania unijnych funduszy. Bruksela przedstawiła już swoje pierwsze rekomendacje dla państw.

 – Do pana ministra Pudy takie rekomendacje zostały już także przesłane – powiedział J. Wojciechowski. 
W ramach toczącego się dialogu trójstronnego (trilogu) między Radą Unii Europejskiej (państwa członkowskie), Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską trwa dyskusja, ile pieniędzy powinno trafić na tzw. eko-programy. Komisja Europejska chce, aby było to 30%, a Rada UE naciska na 20%. 

Nie lękajcie się 


Zdaniem komisarza Wojciechowskiego polscy rolnicy nie powinni obawiać się Zielonego Ładu, gdyż w naszym kraju mamy niskie zużycie nawozów, środków ochrony roślin, antybiotyków w hodowli oraz niski poziom emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa. 
 – We wszystkich tych wskaźnikach Polska jest poniżej średniej unijnej. Większy problem będą miały państwa członkowskie, które mają wysokie wskaźniki – mówił komisarz. 

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska zużywa ok. 2 kg substancji aktywnych środków ochrony roślin na hektar upraw, a są kraje UE gdzie jest to 6 kg/ha. Emisja gazów cieplarnianych, czyli wskaźnik emisji z fermentacji jelitowych w Polsce to ok. 1 t. z ha, a są kraje gdzie jest 3 albo 4 tony/ha. 
- Nie ma powodów do obaw, że osiągnięcie celów związanych z Zielonym Ładem będzie jakimś dramatem jeżeli chodzi o rolnictwo polskie. Nie ma najmniejszych powodów do takich obaw. Zielony Ład w rolnictwie jest wielką szansą dla polskiego rolnictwa i trzeba ją mądrze wykorzystać – przekonywał J. Wojciechowski.    

Rolnictwo ekologiczne

W planach Komisji Europejskiej jest także znaczne zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych. Szczegółowy plan zostanie przedstawiony w przyszłym roku. Bruksela chce aby za 10 lat powierzchnia gospodarstw ekologicznych wzrosła z obecnych 8% do 25%. W Polsce jest to obecnie zaledwie 3%. 

Krótkie łańcuchy dostaw 


Komisarz Wojciechowski jest także gorącym zwolennikiem skracania łańcuchów dostaw w rolnictwie. - Statystyczny bochenek chleba zanim zostanie sprzedany przejeżdża 170 km. I to trzeba skrócić – powiedział J. Wojciechowski, którego zdaniem w ten sposób 3 mld. t. żywności niepotrzebnie transportuje się wzdłuż i w szerz Europy. 

Dobrostan+


Komisja Europejska zamierza w nowej Wspólnej Polityce Rolnej położyć nacisk na zwiększenie dobrostanu zwierząt. 
– Będzie to priorytetem. Małe gospodarstwa, które zechcą wprowadzić u siebie dobrostan zwierząt czyli niewielkie hodowle, rozgęszczone, na słomie nie na rusztach, z produkcją obornika, która jest korzystana dla gleby i wody, letni wypas zwierząt na otwartych przestrzeniach. To jest kapitalna rzecz dla małych gospodarstw. Będziemy je wspierać dodatkowymi środkami, aby to się opłacało – dodał komisarz Wojciechowski, który wyraził radość, że 50 tys. polskich rolników złożyło wnioski w programie Świnia+ i Krowa+. 

Budżet sukcesu  


Komisarz za swój sukces uznał fakt, że budżet UE na rolnictwo w porównaniu do pierwszych propozycji z 2018 r. został zwiększony. Niestety nie wiadomo jeszcze jak to się przełoży na wysokość dopłat bezpośrednich. 
– Jeżeli będzie tak, że eko-programy będą w wysokości 30% unijnych dotacji a większość polskich rolników będzie mogła w nie wejść to wtedy mogą liczyć na dopłaty bezpośrednie większe niż średnia unijna –  wyjaśnił J. Wojciechowski, który jednocześnie opowiedział się za nawet 30% transferami między filarami WPR.

wk
Fot. archiwum


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)