Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

FAO: ceny żywności najwyższe od 10 lat

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ceny żywności na świecie są najwyższe od lipca 2011 roku.

Dominika Mulak5 listopada 2021, 18:58
Według FAO, ceny żywności w październiku były o 3% wyższe niż we wrześniu. Co więcej, wzrost w tym zakresie odnotowujemy już trzeci miesiąc z rzędu.

Porównując jednak rok do roku, ceny żywności wzrosły aż o 31,3%.

Indeks cen zbóż w październiku wzrósł o 3,2% miesiąc do miesiąca, przy czym światowe ceny pszenicy wzrosły o 5% i były o ponad 1/3 wyższe niż przed rokiem. Powodem tego są mniejsze zbiory pszenicy u największych eksporterów tego zboża: Kanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych. 

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł z kolei o 9,6%, osiągając najwyższy poziom w historii. Wzrost ten był napędzany przez wzrost cen olejów: sojowego, słonecznikowego, rzepakowego, a zwłaszcza palmowego. Ceny tego ostatniego tłuszczu rosły w październiku czwarty miesiąc z rzędu, głównie ze względu na utrzymujące się obawy o zmniejszoną produkcję w Malezji z powodu niedoboru pracowników migracyjnych w tym sektorze.

W październiku wzrósł także indeks cen produktów mlecznych o 2,2% w porównaniu do września, pod wpływem ogólnie silniejszego światowego popytu na masło i mleko w proszku. Natomiast ceny sera pozostały w dużej mierze na podobnym poziomie.

W październiku spadł za to indeks cen mięsa - trzeci miesiąc z rzędu - tym razem o 0,7% w stosunku do września. Powodem tego był zmniejszony popyt na wieprzowinę ze strony Chin oraz zmniejszone dostawy wołowiny z Brazylii ze względu na rosnące obawy dotyczące szerzenia się choroby szalonych krów wśród tamtejszego bydła. Wzrosły natomiast ceny drobiu oraz baraniny i jagnięciny, do czego przyczynił się wysoki popyt globalny i niewielkie perspektywy ekspansji produkcji.

Również indeks cen cukru spadł o 1,8% w porównaniu z wrześniem. Nadal jest jednak o ponad 40% wyższy niż rok temu. Pierwszy od 6 miesięcy spadek był głównie wynikiem ograniczonego światowego popytu oraz perspektyw dużych dostaw z Indii i Tajlandii, a także osłabienia brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego.

Źródło: www.fao.org
Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)