Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Firmy skupujące z obowiązkiem raportowania CODZIENNYCH informacji o wielkości skupu

Obrazek

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowe przepisy, których celem jest zbieranie codziennych informacji dotyczących wielkości skupu wybranych artykułów rolno-spożywczych, w tym w szczególności ziarna zbóż oraz rzepaku. Obowiązek raportowania będzie dotyczył ok. 1500 podmiotów skupowych.

wk12 maja 2023, 09:26
Przygotowanie projektu zmian w rozporządzeniu w sprawie zbieranych danych rynkowych uzasadniono agresją Rosji na Ukrainę, w wyniku czego ograniczeniu uległ eksport zbóż oraz innych artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich towarów rolno-spożywczych przez polską granicę.

Nadmierny przywóz z Ukrainy spowodował destabilizację krajowego rynku rolnego, co uzasadnia potrzebę bieżącego monitorowania wielkości skupu ww. artykułów rolno-spożywczych.


Czytaj także: Rynek zbóż: zrobił się ogromny ruch

Podmioty skupujące z obowiązkiem raportowania danych

W wyniku wprowadzenia projektowanych zmian obowiązkowi przekazywania danych dotyczących wielkości skupu będą podlegali przedsiębiorcy, wskazani przez MRiRW, którzy będą dokonywali skupu wymienionych w rozporządzeniu artykułów (w szczególności ziarna zbóż i rzepaku) bezpośrednio od producenta.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu, formy, oraz zakresu przekazywanych informacji przedsiębiorca otrzyma w zawiadomieniu, które otrzyma od ministra rolnictwa.


Zobacz również: AgroUnia pyta premiera: Kto dorobił się na imporcie zbóż z Ukrainy?


- Zebrane informacje pozwolą na bieżącą analizę sytuacji rynkowej, na podstawie której administracja państwowa będzie mogła podejmować właściwe decyzje – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Resort rolnictwa szacuje, że na rynku działa ok. 1500 podmiotów dokonujących skupu artykułu rolno-spożywczego bezpośrednio od rolników.

wk
fot.envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)