Fiskus czyha na rozliczenie rolniczego VAT

Fiskus czyha na rozliczenie rolniczego VAT

Wczoraj Perzyce k. Krotoszyna w woj. wielkopolskim, dziś Łosiów k. Opola w woj. opolskim. Nasze warsztaty VAT poświęcone są nowościom, jakie fiskus wprowadza od stycznia 2018 r.

r e k l a m a

– Przyznam szczerze, mam sporo wątpliwości, jak dobrze rozliczać VAT w związku z wprowadzonymi wymaganiami podatkowymi. Dlatego zdecydowałem się przyjść na wasze seminarium – powiedział jeden z księgowych, który prowadzi biuro podatkowe i obsługuje rolników.

Również i nasi Czytelnicy-rolnicy, którzy licznie przybyli do ODR w Łosiowie, w kuluarach nie kryli obaw co do tego, jak prawidłowo sprostać wymaganiom fiskalnym w tym roku. Przykłady podawane przez prelegenta – Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i naszego redakcyjnego eksperta VAT – na tyle sugestywnie oddziaływały na wyobraźnię uczestników, że w miarę upływu czasu spotkania rodziło się coraz więcej wątpliwości rolników.
Od nowego roku
Przypomnijmy zatem, że od stycznia br. mamy split payment, jednolity plik kontrolny, obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a już elektroniczne. Urzędy skarbowe będą chciały mieć pełny wgląd w zdarzenia gospodarcze, w tym w gospodarstwach rolnych.

Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy VAT są zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Należy zauważyć że programem komputerowym może być np. Excel lub Word. Zatem podatnik prowadząc rejestry VAT np. w Excelu spełnia wymóg przewidziany w art. 109 ust. 8a ustaw o VAT. Ministerstwo Finansów udostępnia na stronie internetowej http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk instrukcje obsługi plików i narzędzia umożliwiające przesłanie danych.

W przypadku split payment pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta. Od 1 kwietnia 2018 r. Dla osób będących podatnikami czynnikami VAT i posiadającymi konta bankowe firmowe, banki będą musiały założyć subkonta, na które przelewany będzie VAT.Obowiązek split payment dla rolnika jest o tyle dobry, wybrany przez rolnika – zwalnia go z solidarnej odpowiedzialności za rozliczenie VAT, jeśli okaże się, że nawet wbrew swej wiedzy, handlował z nieuczciwym przedsiębiorcą. Jeśli ten bowiem nie rozliczy VAT, rolnik – jeśli zadeklarował – że rozlicza się w split payment – nie odpowiada za ewentualne „przekręty” swego kontrahenta.

Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy w naszym kwartalniku „top agroszef Premium”, dostępnym tylko z prenumeratą top agrar Polska. KLIKNIJ TUTAJ.


Opr. pł
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii