Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Francja – poszkodowani rolnicy otrzymają nawet 1 mld euro

Premier i minister rolnictwa udali się w sobotę 17 kwietnia do Hérault, Aude i Pyrénées-Orientales, aby spotkać się z plantatorami winorośli, aby zadeklarować pomoc dla sektora, w związku z silnymi przymrozkami. 
Dorota Kolasińska19 kwietnia 2021, 13:41
We Francji w ostatnich dniach zanotowano przymrozki, które spowodowały bardzo poważne szkody w wielu uprawach (uprawie winorośli, sadownictwie, ale także roślinach uprawnych, takich jak buraki czy rzepak) w wielu regionach kraju. Niektóre gospodarstwa zostały dotknięte stratami sięgającymi nawet 100%. 

Jak podaje francuskie ministerstwo rolnictwa w obliczu katastrofy, jakiej właśnie doświadczyli rolnicy i plantatorzy winorośli, premier zapowiedział szereg działań, które stanowią mobilizację nawet 1 mld euro. Francuscy rolnicy, których dotknęła klęska żywiołowa będą mogli skorzystać z takich działań jak; rok bez składek, zwolnienie z podatku gruntowego od gruntów niezabudowanych (TFNB). Natychmiast uruchomione będzie wsparcie finansowe, dla gospodarstw w najgorszej sytuacji. 

Dodatkowo rekompensata dla rolników w ramach systemu katastrof rolniczych zostanie zwiększona do 40% za najbardziej znaczące straty. W przypadku innych sektorów, które zostały poważnie dotknięte i nie są obecnie objęte tym systemem dotyczącym klęsk żywiołowych, w szczególności dla plantatorów winorośli, zostanie przyznane podobne wyjątkowe wsparcie. Ubezpieczeni rolnicy również skorzystają ze wsparcia państwa i tym samym uzyskają lepsze odszkodowanie.

W oczekiwaniu na tę pomoc, która wymaga znajomości rozmiaru strat w rolnictwie, zostanie przyznana ryczałtowa zaliczka na podstawie utraty miesięcznych obrotów. Ten wyjątkowy fundusz będzie również otwarty dla firm działających na niższym szczeblu łańcucha dostaw w tych sektorach, na które wpłynie brak zbiorów. 

Na koniec premier przypomniał o konieczności podjęcia działań strukturalnych w celu trwałego wzmocnienia naszego rolnictwa w obliczu zagrożeń klimatycznych. W szczególności zwrócił się o przyspieszenie prac nad reformą ubezpieczeń upraw i zapowiedział podwojenie koperty planu stymulacyjnego poświęconego ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

Oprac. dkol na podst. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)