Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Francja walczy z ptasią grypą

Obrazek

Francja nadal walczy z ptasią grypa. W pierwszym tygodniu stycznia liczba ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy wzrosła aż do 66. i póki co można spodziewać się, że to nie koniec problemów.

Aleksandra Galus13 stycznia 2016, 12:45

Choć przez ostatni tydzień liczna odkrytych nowych ognisk ptasiej grypy we Francji wynosiła jedynie dwa, to jednak tamtejsi hodowcy drobiu drżą, ponieważ to z pewnością nie koniec ani choroby, a ni tym bardziej problemów. Zwłaszcza, że jedno z nowych ognisk (szczep H1N1) pojawiło się w departamencie Lot, które do tej pory było wolne od choroby.

Problemy tamtejszych gospodarstw z ptasią grypą rozpoczęły się w połowie grudnia, kiedy to rozpoczęła się epidemia. Niestety dość szybko rozprzestrzeniła się ona na kolejne departamenty zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju. Najwięcej ognisk, bo 28 wykryto w departamencie Landy oraz w departamencie Dordogne, gdzie stwierdzono ich 13. W związku z zaistniałą sytuacją zarządzono przeprowadzenie przymusowych kontroli drobiu skierowanego do uboju. W wyniku tychże stwierdzono kolejne przypadki.

W dn. 24 grudnia 2015 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2460 z dn. 23 grudnia 2015 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 we Francji. W celu zapobiegnięcia dalszego rozprzestrzeniania się choroby władze francuskie ustanowiły wokół obszarów zapowietrzonych i zagrożonych duża kolejną strefę zamkniętą obejmującą kilka departamentów lub ich fragmentów w południowo-zachodniej części kraju. Decyzja będzie obowiązywać przynajmniej do końca marca 2016 r.  ag, na podst. FAPAPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)