Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Gęsi wracają na wybiegi

Obrazek

Protesty hodowców gęsi przyniosły skutek. Inspekcja Weterynaryjna zgodziła się wypuszczanie zwierząt z budynków inwentarskich. Warunkiem jest rygorystyczne przestrzeganie zasad tymczasowej, minimalnej bioasekuracji.

22 lutego 2017, 13:29

Przypomnijmy, że problem powstał w momencie wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa, którego celem było zabezpieczenie hodowli drobiu przed ptasią grypą. Ponieważ jednym ze źródeł H5N8 są dziki ptaki rząd nakazał trzymanie wszystkich gatunków drobiu w kurnikach. 

Jeżeli ptak jakim jest gęś zostanie zamknięty, to automatycznie wchodzi w grę kanibalizm, stres i mniejsza produkcja jaj wylęgowych – mówiła w Sejmie Lucyna Kłoda z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi. Hodowcy nie mogli nic zrobić dlatego, że za wypuszczenie gęsi na zewnątrz groziły kary finansowe.

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał właśnie Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz informację, że możliwe jest udostępnienie wybiegów dla stad gęsi reprodukcyjnych, a także gęsi rzeźnych do 6 tygodnia życia wypuszczanych na wolne powietrze w ramach aklimatyzacji. 

Gęsi mogą być wypuszczane na wybieg pod warunkiem ustanowienia nad całym jego terenem zadaszenia, które kończy się z każdej niezwiązanej z budynkiem strony, pionową siatką do ziemi o oczkach zapobiegających przedostawaniu się dzikich ptaków na teren wybiegu.

Jeśli jednak nie można zastosować takiego wariantu, to istnieje możliwość udostępnienia wybiegu gęsiom, przy spełnieniu kilku ważnych zaleceń z zastosowaniem ścisłej bioasekuracji, między innymi:

  • wybiegi muszą być położone min. 500 metrów od zbiorników wodnych (rzeka, staw, jezioro),
  • należy utrzymać właściwą obsadę,
  • nie można wypuszczać gęsi w godzinach wczesno porannych i wieczornych,
  • trzeba używać odstraszaczy dźwiękowych i wizualnych dla dzikich ptaków.  


Stada powinien pilnować także opiekun – jeden na co najwyżej 1000 m2. Na obu typach wybiegów zabronione jest pojenie i karmienie gęsi oraz obowiązują zalecenia odnośnie odkażania wybiegów i ściółki.   wk

Fot. IgnaczewskiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)