Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grupy producenckie: spółdzielnia, biuro i księgowa

Obrazek

Dobrze mieć grupę producencką. Pytanie tylko, w jakiej formie? No i jeszcze jedna sprawa: nowe przepisy mocno komplikują zakładanie takiej grupy.

dr Piotr Łuczak16 sierpnia 2016, 08:22

Grupa producentów rolnych działająca w formie spółdzielni z punktu widzenia rachunkowości oraz sprawozdawczości finansowej nie różni się niczym od innych podmiotów prawa handlowego. Konieczne jest zatem prowadzenie ksiąg rachunkowych w pełnym zakresie łącznie ze sporządzeniem bilansu, rachunku zysków i strat oraz koniecznych zeznań podatkowych zarówno w zakresie podatku dochodowego jak i podatku VAT. Dla większości grup wiąże się to z wynajęciem biura rachunkowego które będzie odpowiedzialne za księgową stronę funkcjonowania grupy. Takie usługi kosztują od tysiąca złotych miesięcznie. Z prawnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby rachunkowość spółdzielni prowadzić we własnym zakresie – tzn. zlecić prywatnej osobie znającej temat.

Niektóre grupy które w swoich szeregach posiadają członków kogoś z rodziny członka z przygotowaniem w zakresie rachunkowym zlecają prowadzenie księgowości takiej spółdzielni. Taka współpraca musi jednak przyjąć formę przynajmniej pracy zleconej, co wiąże się z rejestracją podmiotu w ZUS i odprowadzenia przynajmniej składki zdrowotnej.

Szeroko na temat kontrowersji przy zakładaniu grup w oparciu o nowe przepisy przeczytacie w artykule Jana Bromberka w najnowszym, wrześniowym wydaniu „top agrar Polska”. Tylko z prenumeratą „top agrar Polska” masz dostęp do pełnej wersji informacji codziennie na portalu www.topagrar.pl.
Opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)