Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grypa ptaków: dramat na Mazowszu. Nie ma komu wybić 2,5 mln sztuk drobiu

Obrazek

Dramat w powiecie żuromińskim na Mazowszu trwa. Liczba ognisk grypy ptaków zwiększa się w zastraszającym tempie. W tej chwili ptaków do uśpienia jest tak dużo, że nie ma komu tego zrobić. Zabrakło też dwutlenku węgla do ich zagazowania. AgroUnia zapowiedziała działania w tej sprawie.

Kamila Szałaj10 kwietnia 2021, 08:02
Na terenie powiatu żuromińskiego potwierdzono już 24 ogniska ptasiej grypy. Kolejne fermy, gdzie jest podejrzenie wystąpienia choroby, są badane. W związku z dynamicznie rosnącą liczbą ognisk, wczoraj wojewoda mazowiecki wprowadził restrykcje. W najbardziej zagrożonym obszarze powiatu żuromińskiego na odcinku drogi wojewódzkiej 541 pomiędzy Franciszkowem a Bieżuniem obowiązuje ograniczenie w przemieszczaniu się osób i pojazdów. Nie dotyczy ono jedynie ruchu lokalnego i osób biorących udział w zwalczaniu grypy. Poza tym obowiązuje m.in. zakaz wywożenia na pole obornika z ferm drobiu.

Ale nie tylko powiat żuromiński dotknięty jest chorobą. Kolejne ogniska pojawiają się także w powiecie mławskim. Jak informuje Radio 7, w tych dwóch powiatach trzeba zabić przeszło 2,5 mln sztuk drobiu. Niestety, brakuje osób, które mogłyby się tym zająć, a potem wynieść padłe ptaki. Kurier Żuromiński podał, że pomocy odmówił minister obrony narodowej, więc wojsko nie weźmie udziału w zabiciu zwierząt. Problemem jest także pozyskanie dwutlenku węgla do gazowania.

Do hodowców z okolic Żuromina przyjechał wczoraj Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Zaznaczył, że region ten, gdzie hodowla drobiu jest silnie skoncentrowana, poniesie olbrzymie straty. Jego zdaniem, państwo jest niewydolne w walce z grypą ptaków. Na dowód tych słów wszedł na jedną z ferm, gdzie chore indyki, przez brak działań weterynarii, od tygodnia zdychają w męczarniach. Kołodziejczak zapowiedział na poniedziałek konferencję w tej sprawie.

- Skala tej klęski żywiołowej jest ogromna - powiedział.

W tym roku w Polsce wykryto już 116 ognisk grypy ptaków. Warto dodać, że w całym 2020 ognisk było 51.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, radio7.pl, Kurier Żuromiński, Wojewoda Mazowiecki, GLW, fot. facebook/projektAgroUnia


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)