Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grypa ptaków: kolejne ogniska w Wielkopolsce, Małopolsce i na Mazowszu

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych ognisk grypy ptaków w kraju. Wirus ponownie uderzył w gospodarstwa w powiatach: kaliskim, gorlickim i żuromińskim.

Dominika Mulak6 kwietnia 2021, 11:04
Grypa ptaków w dalszym ciągu nie daje o sobie zapomnieć. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzono wystąpienie kolejnych 6 ognisk choroby.

88 ognisko stwierdzono na terenie wsi Stary Karolew (w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie), w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 40 417 indyków rzeźnych.

Ogniska 89 i 90 zostały potwierdzone w gospodarstwach zlokalizowanych we wsi Gać Kaliska (w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie). W pierwszym hodowano 6546 kaczek rzeźnych, z kolei w drugim 6575.

91 ognisko wyznaczono na Mazowszu w miejscowości Sadłowo Parcele (w gminie Bieżuń, powiat żuromiński). W gospodarstwie dotkniętym chorobom stado kur niosek liczyło 25 tys. sztuk.

Ogniska 92 i 93 zlokalizowane są w woj. małopolskim. W Strzeszynie (w gminie Biecz, powiat gorlicki) hodowla liczyła 1330 kur niosek. Z kolei w miejscowości Wilczyska (w gminie Bobowa, powiat gorlicki) wirus uderzył w gospodarstwo, w którym utrzymywano 94 sztuki drobiu ogółem.

Wszystkie ogniska wyznaczono 31 marca br. W gospodarstwach wdrożono już wszelkie procedury związane ze zwalczaniem grypy ptaków. Wyznaczono także obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy