Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grypa ptaków: Nowe ogniska na zachodzie Europy

Obrazek

W ubiegłym roku polscy hodowcy zmagali się z grypą ptaków.  Tej zimy polskie stada są jeszcze bezpieczne, ale grypa się nie poddaje – kolejny raz pojawiła się w Holandii.

Aneta Lewandowska27 lutego 2018, 14:43
Więcej niż 36 tysięcy brojlerów zostało ubitych po tym, jak służby weterynaryjne wykryły wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków na fermie. Grypę potwierdzono w poniedziałek 26 lutego w Oldekerk, w prowincji Groningen na północy kraju. O wystąpieniu wirusa H5 poinformowało holenderskie ministerstwo rolnictwa, dodając, że jest to wysoce zjadliwy i zaraźliwy wariant grypy ptaków.

Aby zapobiec rozprzestrzenieniu wirusa ministerstwo zarządziło natychmiastowy zakaz transportu drobiu, jaj, mięsa i odchodów w promieniu 10 kilometrów od wykrytego ogniska.

Holenderski rząd nakazał hodowcom utrzymywać drób w zamknięciu od kiedy w grudniu ubiegłego roku wirus H5 doprowadził do likwidacji 16-tysięcznego stada ptaków.

Pozycja holenderskich producentów drobiu na rynku jest cały czas niepewna, a to za sprawą skandalu ze skażonymi jajami. Inne ognisko grypy ptaków w grudniu 2017 r. doprowadziło do wybicia kilkutysięcznego stada kur niosek, co także nie wypływa dobrze na wizerunek hodowców z Holandii.

Polska w lipcu stała się krajem wolnym od tej choroby. Dokładnie 20 lipca minęły trzy miesiące od zlikwidowania ostatniego ogniska grypy ptaków, w związku z czym polskie produkty wróciły na światowe rynki.  Niestety, w ciągu trwania epidemii hodowcy stracili stada i narazili się na spore straty finansowe. KRD-IG szacuje, że wartość eksportu drobiu do Chin przed wystąpieniem grypy w Polsce to ok. 100 mln złotych, podczas gdy mamy potencjał, by ta wartość wzrosła do nawet 1 miliarda złotych. Zachowanie zasad bioasekuracji jest jedyną możliwością, by zapobiec kolejnym ogniskom w przyszłości.

al na podst. The Citizen


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)