Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grypa ptaków w Chinach. Pierwszy człowiek zakażony H10N3

Obrazek

W Chinach po raz pierwszy człowiek został zarażony wirusem grypy ptaków H10N3.

Dominika Mulak11 czerwca 2021, 20:24
Według chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia, wirus został wykryty u 41-letniego mężczyzny we wschodniej chińskiej prowincji Jiangsu. Kiedy 23 kwietnia pojawiła się u niego gorączka oraz inne objawy trafił do szpitala. Z kolei 28 maja wyniki badań potwierdziły zakażenie wirusem H10N3. Według władz nie należy się jednak spodziewać epidemii na szeroką skalę, ponieważ ta odmiana charakteryzuje się stosunkowo niską chorobotwórczością. Wszystkie osoby, z którymi zakażony miał kontakt zostały przebadane pod kątem grypy ptaków i otrzymywały wynik negatywny. Stan mężczyzny jest na tyle dobry, że wkrótce zostanie wypisany do domu.

Do tej pory nigdy wcześniej nie wykryto wirusa grypy ptaków H10N3 u ludzi. W lutym w Rosji odnotowano pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem H5N8. Według Federalnego Urzędu ds. Oceny Ryzyka (BfR), ten rodzaj wirusa może przenieść się na człowieka tylko i wyłącznie podczas bliskiego kontaktu z drobiem. Jednakże, według naukowców, wirus może również mutować i stać się bardziej zakaźny.

W sezonie zimowym 2016/17 przez Chiny przetoczyła się duża fala grypy ptaków. Wówczas wiariant H7N9 spowodował śmierć ok. 300 osób. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), od 2013 roku H7N9 zaraziło się w sumie 1668 osób, z których 616 zmarło.

Tymczasem epidemia grypy ptaków za naszą zachodnią granicą ustępuje, ale nie można jeszcze mówić o jej całkowitym zakończeniu. Według Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w Bremie, pod koniec maja w małym gospodarstwie wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków typu H5N8. Na części obszaru musiała zostać utworzona strefa zagrożenia z nakazem trzymania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych. Następnie Hongkong zakazał importu mięsa drobiowego i jaj z tych terenów w Niemczech. To samo dotyczyło regionów na Litwie, w Wietnamie i Afryce Południowej, które również zostały dotknięte nowymi ogniskami wirusa.

Źródło: AgE
Fot. Poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)