Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Grypa ptaków wyniszcza hodowlę. Na Mazowszu producenci drobiu przeżywają dramat

16.04.2021

Drukuj

Grypa ptaków wyniszcza hodowlę. Na Mazowszu producenci drobiu przeżywają dramat

r e k l a m a

Znowu mamy niepokojący wysyp ognisk HPAI w kraju. Wczoraj potwierdzono kolejne 26 ognisk grypy ptaków u drobiu, w szczególności załamuje ich liczba w woj. mazowieckim.

144 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 13 ptaków - 8 kur oraz 5 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Półrzeczki w gminie Dobra, powiat limanowski, woj. małopolskie.

145 ognisko zostało stwierdzone 9 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 31 368 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radzanów w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.

146 ognisko zostało stwierdzone 9 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 573 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Ługi w gminie Szreńsk, powiat mławski, woj. mazowieckie.

r e k l a m a

147 ognisko zostało stwierdzone 9 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 127 161 brojlerów kurzych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Ratowo w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.

148 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r.  w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 36 959 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Sławęcin w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

Polecany artykuł

Grypa ptaków – 27 ognisk i kolejne 1,18 mln szt. do utylizacji

149 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 082 brojlerów kurzych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Syberia w gminie Lubowidz, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

150 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym w którym utrzymywano 27 727 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Chamsk w gminie Żuromin, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

Agrarsklep

top agrar Polska – roczna prenumerata

top agrar Polska – roczna prenumerata

Płacisz tylko

198,00 zł SPRAWDŹ
151 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 91 499 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Budy-Matusy w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.

152 ognisko zostało stwierdzone 9 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 180 kur. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Głowienka w gminie Miejsce Piastowe, powiat krośnieński, woj. podkarpackie.

153 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 11 400 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radzanów w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.

154 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 9641 kur ogólnoużytkowych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Zgliczyn-Glinki w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.

155 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 70 000 kur w okresie odchowu. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Sławęcin w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

156 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5905 kaczek reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Przybysław w gminie Krzęcin, powiat choszczeński, woj. zachodniopomorskie.

157 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 40 000 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kobyla Łąka w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

158 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 30 000 kur w okresie odchowu. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Bieżuń w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

159 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 60 660 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Karniszyn w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

160 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 3900 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Boguszewiec w gminie Lutocin, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

161 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 350 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Strzeszewo w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

162 ognisko zostało stwierdzone 10 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 11 600 kur w okresie odchowu. Gospodarstwo zlokalizowane w miejscowości Karniszyn Parcele w gminie Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie.

163 ognisko zostało stwierdzone 13 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 3240 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Poniatów w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.

164 ognisko zostało stwierdzone 13 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 52 ptaki: 38 kur i 14 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Wola Obszańska w gminie Obsza, powiat biłgorajski, woj. lubelskie.

165 ognisko zostało stwierdzone 12 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5544 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żmijewo Kuce w gminie Stupsk, powiat mławski, woj. mazowieckie.

166 ognisko zostało stwierdzone 12 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 49 856 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Szreńsk w gminie Szreńsk, powiat mławski, woj. mazowieckie.

167 ognisko zostało stwierdzone 14 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 26 231 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Biel w gminie Reszel, powiat kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie.

168 ognisko zostało stwierdzone 14 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 29 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Suchcice w gminie Drużbice, powiat bełchatowski, woj. łódzkie.

169 ognisko zostało stwierdzone 14 kwietnia 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 523 kury hodowlane. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Wisła Mała w gminie Pszczyna, powiat pszczyński, woj. śląskie.

Łącznie do utylizacji trafi 701 493 sztuk drobiu.


Dramat hodowców na Mazowszu

Tylko od 9-14 kwietnia br. potwierdzono na Mazowszu 19 nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Sytuacja jest w szczególności dramatyczna w powiecie żuromińskim, gdzie w tym czasie choroba dotknęła aż 11 hodowli drobiu. Wirus, który powoduje milionowe straty to jedno. W tych rejonach brakuje rąk do pracy przy utylizacji drobiu oraz dwutlenku węgla do uśpienia zwierząt.

- Jadąc dzisiaj na komisję rolnictwa otrzymałem bardzo dużo telefonów z powiatu żuromińskiego. Tam jest ogromny problem ptasiej grypy. Wygazowano 2,5 mln sztuk drobiu. Ci rolnicy chcą żeby rząd lub ministerstwo rolnictwa, powołał zespół, który ustali jak wypłacić odszkodowania. Tam jest kilkanaście ognisk i ci rolnicy martwią się o to, czy rząd im wypłaci odszkodowanie, bo to nie będzie milion albo dwa, ale to są ogromne pieniądze. Czy taki zespół zostanie powołany w ministerstwie żeby tam wspomóc wojewodę? Powiat żuromiński też graniczy z powiatami nowomiejskim, iławskim, ostródzkim, gdzie jest potężne zagłębie hodowli drobiu.  Tam się odgrywają tragedie wielu rolników i teraz powinniśmy dyskutować czy wzmocniony zostanie sztab ludzi powiatowego lekarza weterynarii żeby oni mieli procedury. W tej chwili wywala się kurczaki z ferm na zewnątrz. One tam leżą i czekają na transport. Nie ma ludzi do załadunku. Trzeba się zastanowić czy uruchomić Wojsko Obrony Terytorialnej, czy uruchomić więźniów. Tam się dzieją dramaty. Jeżeli tego się szybko nie uprzątnie i nie zutylizuje, to ta choroba będzie rozwijała się jeszcze bardziej. Dlatego potrzebne jest stanowisko komisji rolnictwa, ministerstwa rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii, żeby tam w Żurominie pomóc tym rolnikom – apelował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Zbigniew Ziejewski, poseł PSL.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl, Facebook/Zbigniew Ziejewski


Widziałeś już nasze video "Opolszczyzna: Czas na nawożenie azotem - jak wygląda rzepak po zimie?"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Hodowla bez klatek? Tak, ale…

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody