Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wzrost cen skupu produktów rolnych, to również wzrost cen żywności!

Ceny zbóż, mleka i drobiu poszybowały w górę. Analitycy mówią, że wzrosną także ceny żywności.

Kamila Szałaj22 lipca 2021, 08:59
Według danych GUS w czerwcu br. wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych. W stosunku do maja wzrost ten wynosi 1,5 proc., ale już w porównaniu do ubiegłego roku – aż 16 proc. 

-  W czerwcu 2021 r. ceny produktów rolnych, poza cenami mleka, były wyższe niż w maju 2021 r. Ceny większości produktów rolnych były również wyższe w czerwcu 2021 r. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Tańszy niż przed rokiem był owies i żywiec wieprzowy – wylicza GUS.

Jakie były ceny w skupie w czerwcu?

Największy wzrost cen w skupie zaobserwowano w przypadku skupu zbóż (z wyjątkiem owsa) oraz mleka, żywca wołowego, i drobiu. Pszenica kosztowała około 970 zł/t, co stanowiło prawie 20% wzrost ceny w porównaniu do zeszłego roku. Ceny żyta wzrosły aż o 33 % w stosunku do ubiegłego roku, rolnicy uzyskali średnio 817 zł/tonę. 

Droższe były również ziemniaki, w czerwcu w skupie płacono za nie średnio 814 zł/tonę zł, o 0,4 proc. więcej w skali roku. Wzrosły również ceny żywca wołowego, GUS szacuje, że nawet o 19,3% (7,48 zł/kg wagi żywej). Drób także był droższy o 30%. W czerwcu producenci otrzymywali za niego 4,49 zł za kg.

Więcej niż przed rokiem płacono też za mleko – cena poszła w górę o 15 proc. i ukształtowała się na poziomie 150,22 za hl. Ale surowiec ten był tańszy o 0,8 proc. niż w maju 2021 roku. Za mleko najwięcej płacono w woj. podlaskim – 154,58 zł/hl, a najmniej w małopolskim 137,79 zł/hl.

W skali roku o 2,6 proc. spadła natomiast cena żywca wieprzowego i wynosiła 5,42 zł za kg.


W sklepach będzie drożej


Te wzrosty zapowiadają skok cen żywności w sklepach. Co do tego nie mają wątpliwości analitycy rynkowi. 

- Ceny skupu produktów rolnych wzrosły w czerwcu o 16 proc. r/r, drugi miesiąc z rzędu, co sugeruje duży potencjał do wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach. W połączeniu ze zmianami cen regulowanych powinno to ponownie wybić inflację w okolice, a nawet ponad, poziomu z maja – oceniają ekonomiści PKO BP.

Kamila Szałaj, na podst. GUS

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ