Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Kowalczyk zawalczy o wzrost zwrotu za akcyzę na paliwo rolnicze

Obrazek

Minister rolnictwa rozważa przyjęcie propozycji Senatu dotyczącej znacznego wzrostu wydatków na zwrot za akcyzę za paliwo rolnicze. Henryk Kowalczyk będzie w tej sprawie rozmawiał z Premierem i ministrem finansów.

wk15 listopada 2021, 15:38

Zgodnie z zapowiedziami MRiRW wydatki państwa na program paliwa rolniczego miały wzrosnąć w 2022 r. o 160 mln zł. Był to jeden z elementów zaprezentowanego w maju programu Polski Ład.

W przesłanej potem do Sejmu ustawie rząd zaproponował, aby zwiększyć limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:

·       ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych,

·       z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła.

Niespodziewany ruch Senatu

Tymczasem senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, mimo negatywnej opinii MRiRW, wprowadzili zasadnicze zmiany do ustawy. Poprawka senatora Jana Marii Jackowskiego zakładała bowiem podniesienie wskaźników przewidzianych w nowelizacji ustawy, stosowanych do określenia rocznego limitu zwrotu, ze 110 do 130 (w odniesieniu do gruntów rolnych) oraz z 40 do 60 (w odniesieniu do jednostek przeliczeniowych bydła). Kolejna poprawka zakładała wzrost wydatków na ten cel o 480 mln zł, a nie jak planował rząd o 160 mln zł.

Decyzja po konsultacji z Premierem

Minister Henryk Kowalczyk dał właśnie nadzieję, że takie zmiany zaakceptuje ostatecznie Sejm, który rozpoczyna obrady we wtorek. – Będę rozmawiał z premierem i ministrem finansów na ten temat, żeby w tej sytuacji rolnictwa tej poprawki nie odrzucać. Natomiast to wymaga pieniędzy. W budżecie jest na razie zapisane na 110 litrów. Ja nie mogę teraz deklarować jednoznacznie, dopiero po rozmowie z premierem i ministrem finansów mogę o tym powiedzieć – mówił w ostatnią środę w Senacie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zgodnie z opinią związkowców

Senatorowie podczas składania swoich poprawek powoływali się na opinię m.in. NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Także Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wielokrotnie apelował o wzrost wydatków na program paliwa rolniczego. Powoływano się wtedy na ekspertyzy Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. 

Teraz Sejm

Już we wtorek sprawą uchwały Senatu w sprawie rozszerzenia programu paliwa rolniczego zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych oraz komisja rolnictwa, które wydadzą swoje opinie. Ostateczne głosowanie odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu, które kończy się w środę.

 wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)