Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Henryk Kowalczyk zdradza szczegóły walki z ASF i uruchomienia holdingu

Do połowy marca przyszłego roku powinno zakończyć się wielkie liczenie populacji dzików. Minister rolnictwa zapowiada też akcję informacyjną wśród rolników dotyczącą wypełnienia planów bezpieczeństwa biologicznego, które od 1 grudnia będą obowiązkowe.  

wk20 listopada 2021, 08:01

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk udzielił wywiadu Radiu Plus. W programie „Sedno sprawy” mówił między innymi o walce z afrykańskim pomorem świń.

Wielkie liczenie

Zapowiedział kontynuację działań zmierzających do zmniejszenia populacji dzików. Tu problemem jest brak skutecznych narzędzi służących weryfikacji ich liczby. Dlatego do liczenia mają być użyte nowoczesne technologie. – Chcemy realnie policzyć populację dzików. Za pomocą dronów i kamer termowizyjnych. Chcemy wiedzieć jak duży jest problem. Ale też potem wymagać od kół łowieckich wykonywania nakazów sanitarnych wyznaczonych przez lekarzy weterynarii – mówił minister Kowalczyk.  

Takie liczenie powinno zakończyć się do 15 marca. A zdaniem ministra odstrzał powinien być kontynuowana tak, aby w zależności od strefy dzików zostało od 0,2 do 0,5 sztuki na kilometr kwadratowy.

Plany bioasekuracji obowiązkowe

Minister rolnictwa przypomniał także rolnikom, że jednym z elementów walki z ASF jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. - Wprowadzamy też bardzo mocno nacisk na plany bioasekuracyjne i szkolenia rolników. Dzwonimy bezpośrednio do rolników przez ARiMR, żeby uzupełniali plany i żeby wprowadzili bioasekurację – kontynuował H. Kowalczyk.

Na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa ukazała się informacja na ten temat. Według unijnego rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (w tzw. strefach czerwonej i różowej), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF, muszą w ramach obowiązujących zasad bioasekuracji sporządzić plan bezpieczeństwa biologicznego. Natomiast na obszarze objętym ograniczeniami I (w strefie niebieskiej – ochronnej) właściciele trzody chlewnej muszą dysponować takim planem, jeśli sprzedają świnie lub pochodzące z nich mięso poza granice kraju.

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował dwa wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. Są one dostępne pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wdrazanie-wymagan-rwk-2021605-po-31102021

Holding uderzy w zmowy cenowe

Minister potwierdził również wolę zakończenia procesu budowy narodowego holdingu spożywczego. – On przede wszystkim powinien łamać zmowy cenowe. Jeśli na owoce miękkie, gdzie sezon jest bardzo krótki i rolnik nie przetrzyma tych owoców, kupujący proponuje cenę poniżej kosztów, 10 czy 12 groszy i wiadomo, że ta cena jest absolutnie nieporównywalna do wartości rynkowej tego produktu to taki holding może zaproponować bardziej adekwatną cenę  - powiedział Henryk Kowalczyk, który ponownie zadeklarował, że holding powinien zacząć działać przed kolejnym sezonem na owoce miękkie.

Holding powinien też zmniejszyć marże pomiędzy rolnikiem a sprzedawcą. Rozpiętość cen pomiędzy tym co otrzymuje rolnik a tym co płaci konsument jest ogromna, a rolą holdingu będzie spłaszczenie tej różnicy. Dlatego skorzysta nie tylko rolnik, ale też konsument.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)