Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Hodowla polskiej gęsi zagrożona

Obrazek

Wszystko przez zakaz wypuszczania drobiu z kurników na wybiegi. Zdaniem rolników, jeżeli rząd nie zmieni prawa grozi im katastrofa.

30 stycznia 2017, 11:06

Wszystko przez rozporządzenie ministra rolnictwa, którego celem jest zabezpieczenie hodowli drobiu przed ptasią grypą. Ponieważ jednym ze źródeł H5N8 są dzikie ptaki rząd nakazał trzymanie wszystkich gatunków drobiu w kurnikach.

– Powiatowi lekarze weterynarii pozamykali wszystkie gęsi reprodukcyjne w kraju, a to jest jednoznaczne z likwidacją hodowli gęsi w naszym kraju. Jeżeli ptak jakim jest gęś zostanie zamknięty, to automatycznie wchodzi w grę kanibalizm, stres i mniejsza produkcja jaj wylęgowych – mówi Lucyna Kłoda z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi.

– To rozporządzenie praktycznie zniszczy polskich rolników, w tej chwili lekarze powiatowi bardzo restrykcyjnie straszą karami za wypuszczenie gęsi od 1700 do 8000 zł – dodaje Krzysztof Marciniec, hodowca z 30–letnim doświadczeniem. 

Hodowcy wchodzą teraz w sezon, czyli powinni zacząć podpisywać umowy na sprzedaż jaj do zakładów wylęgowych. Jeżeli się z tych umów nie wywiążą, zakłady nie będą miały jaj, nie będzie piskląt, a gęsi nie będą wstawione do tuczu. W efekcie Polska nie wywiąże ze zobowiązań eksportowych wobec niemieckich kontrahentów.

– Polska jest unikatowym producentów gęsi w Europie. Ponad 90% towaru wysyłamy na eksport do Niemiec. Naszym największy konkurentem są Węgry. A gęś bez wybiegu oznacza, że nie będzie małych piskląt. Zamknięcie wybiegów oznacza, że Węgrzy mogą nas wypchnąć z rynku niemieckiego, chociaż tam też jest ptasia grypa - mówi Włodzimierz Bartkowski z Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu POLDRÓB

Dlatego hodowcy zwrócili się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o zmianę rozporządzenia, aby gęsi można było wypuszczać, w taki sposób, aby nie były zagrożone zarażeniem się ptasią grypą.

Przedstawiciele rządu zwracają uwagę, że tylko restrykcyjne przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli m.in. trzymania drobiu w kurnikach, podczas przelotów dzikiego ptactwa, chroni Polskę przed rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy. A o tym, że przepisy działają, najlepiej świadczy fakt, że w kraju jest tylko 35 przypadków H5N8. Niemniej jednak resort rolnictwa jest otwarty na rozmowy.

– Jesteśmy gotowi rozmawiać, aby w trybie pilnym znowelizować przepisy i pod pewnymi warunkami je zmienić – zadeklarował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Nowelizacja rozporządzenia prawdopodobnie pójdzie w kierunku upoważnienia powiatowych lekarzy weterynarii do wydawania lokalnie zgód na czasowe wypuszczanie gęsi z kurników.  wk

Fot. IgnaczewskiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)