Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Hogan zadowolony z sytuacji na rynkach rolnych UE

Obrazek

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan pozytywnie ocenia ostatnie zmiany na europejskich rynkach rolnych. Podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w Luksemburgu Hogan nie krył zadowolenia, że w wielu sektorach agro udało się odwrócić negatywne trendy, trwające nawet 2 lata.

Bartłomiej Czekała14 czerwca 2017, 23:54

Zdaniem unijnego komisarza nawet stagnacja cen mleka, trwająca od początku tego roku, jest powodem do zadowolenia dla rolników, ponieważ ceny białego surowca są w miarę stabilne i gwarantują choćby niewielką rentowność produkcji. Średnie stawki za mleko, które obowiązują teraz w UE, ostatnio odnotowano w latach: 2008, 2013 i 2014. Hogan uważa, że nawet zapasy odtłuszczonego mleka w proszku, które stanowią obecnie 6% wszystkich produktów mleczarskich na unijnym rynku,  nie powinny negatywnie oddziaływać na ceny białego surowca w najbliższym czasie.

Podczas spotkania z szefami resortów rolnictwa krajów UE Phil Hogan pozytywnie ocenił także sytuację na rynku trzody chlewnej. Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że średnie ceny żywca wieprzowego w maju br. w porównaniu do maja 2016 roku wzrosły średnio o 24%. Natomiast rekordowe okazały się ceny prosiąt, które w relacji rocznej wzrosły aż o 47%!

Komisarz ds. rolnictwa znacznie bardziej powściągliwie ocenił sytuację cenową w sektorze wołowiny. Jego zdaniem w tym obszarze nadal widać wyraźnie problemy strukturalne, mimo, że ceny bydła w pierwszych miesiącach tego roku znacznie wzrosły w porównaniu do 2016.  Hogan zapewnił też, że nadal istnieje duży potencjał eksportowy dla unijnej wołowiny, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego oraz w Afryce i Azji.

Z ostrożnym optymizmem Hogan patrzy na unijny eksport zbóż. Podczas posiedzenia poinformował ministrów, że w roku gospodarczym 2017/18, spodziewany jest wzrost eksportu o 10% w porównaniu do bieżącego sezonu.

oprac. bcz
Źródło: AgE


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy