Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Holandia – norka zarażona koronawirusem

W Holandii minister rolnictwa poinformowała o trzech gospodarstwach, w których hodowane są norki, a tamtejsi pracownicy zachorowali na COVID-19. 
Dorota Kolasińska26 maja 2020, 12:43
Jak donosi Reuters norka będąca nosicielem koronawirusa zainfekowała dwie osoby, pracowników fermy w Holandii. Jak podały tamtejsze władze rządowe i służby zdrowia jest to pierwszy taki przypadek podczas epidemii. 

Norki zainfekowane wirusem stwierdzono w czterech ze 155 gospodarstw w Holandii, poinformowała Carola Schouten minister rolnictwa w liście do parlamentu, w którym szczegółowo opisano te dwa przypadki. Twierdzi jednak, że ​​ryzyko przeniesienia wirusa między zwierzętami poza farmy jest „znikome”. Źródłem zakażenia norek był kontakt z chorym pracownikiem. 

Jaap van Dissel, dyrektor holenderskiego Instytutu Zdrowia (RIVM), powiedział, że chociaż kilka kotów i innych zwierząt zostało zarażonych COVID-19 przez ludzi, to transmisja z człowieka na norkę i odwrotnie, była dość wyjątkowa. 

– Po raz pierwszy odkryliśmy i pokazaliśmy, że prawdopodobne jest, że w dwóch przypadkach infekcja przeszła od zwierzęcia do człowieka – powiedział w zeszłym tygodniu w parlamencie Dissel. 

W Holandii w 2013 r. weszła w życie ustawa zakazująca hodowli norek na futra, pozostałe funkcjonujące gospodarstwa mają jej zaprzestać do 2023 r. 

oprac. dkol na podst. reuters.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)