Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Holandia walczy z kolejnym przypadkiem ptasiej grypy

Obrazek

W Barneveld, na holenderskiej fermie drobiu wykryto kolejne ognisko wirusa nisko zjadliwej ptasiej grypy podtypu H7N7.

Aleksandra Galus17 marca 2015, 09:02

Na fermie znajdowało się duże stado kur niosek, liczące aż 30 tys. sztuk, hodowanych w systemie wolnego wybiegu.

Natychmiast po wykryciu obecności wirusa, wprowadzone zostały procedury, które są konieczne w takich przypadkach. Ferma została otoczona pasem 1-km tzw. strefy zagrożonej. W jej obrębie ustanowiono zakaz przewożenia żywego drobiu, jaj oraz odchodów. Ponieważ w obszarze strefy zagrożonej znajduję duża ilość inne ferm drobiowych (aż 17 gospodarstw), zakazano wypuszczania drobiu z pomieszczeń przynajmniej przez trzy tygodnie. W toku dalszych działań ochronnych służby weterynaryjne przeprowadzą dokładne badania ptaków znajdujących się we wszystkich tych gospodarstwach.

Przypomnijmy, że w Holandii wykryto wcześniej już cztery ogniska ptasiej grypy - wszystkie miały miejsce w listopadzie 2014 r. Jednak był to inny podtyp wirusa - wysoko zjadliwego H5N8.

Póki co wirus ten zbiera swoje żniwo już w innych krajach: W Niemczech (tutaj ognisko nisko zjadliwej grypy wykryto dwa tygodnie temu), Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.  e-abi

Fot. Kurek



Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)