Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Ida niszczy największy port zbożowy w USA u progu żniw!

06.09.2021

Print

Ida niszczy największy port zbożowy w USA u progu żniw!

Advertisement

Kilka dni po przejściu huraganu Ida mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej dopiero zaczynają liczyć straty. Burza, która utworzyła się nad oceanem 26 sierpnia, weszła na ląd dwa dni później, dokładnie w szesnastą rocznicę niszczycielskiego huraganu Katrina. Ida zostaje zaklasyfikowana jako huragan 4 stopnia w pięciostopniowej skali.

Najcięższe uderzenie, poza leżącą u wrót Zatoki Meksykańskiej Kubą, otrzymał stan Luizjana.

Liczą straty

Centrum rolnicze przy Uniwersytecie stanowym w Luizjanie cały czas pracuje nad oceną szkód rolniczych spowodowanych przejściem huraganu. Rolnictwo i rybołówstwo stanu poniosły gigantyczne straty – tereny nad zatoką to głównie niziny, gdzie (oprócz znanych nam zapewne z filmów bagien i jezior) uprawiane są soja, trzcina cukrowa, ryż, kukurydza i bawełna. Bogate gleby Luizjany owocują świetnymi plonami, a morskie połowy stanowe to ponad jedna czwarta wszystkich owoców morza Stanów Zjednoczonych.

Advertisement

Biorąc pod uwagę obszar geograficzny, który został dotknięty burzą tropikalną, największe straty odnotowały rolnictwo i przemysł drzewny. Jak mówią eksperci ds. ekonomiki rolnictwa, jest jeszcze za wcześnie za ocenę, ale szkody mogą być porównywalne z tymi, jakie spowodował ubiegłoroczny, rekordowo dla tego stanu niszczycielski huragan Laura.

Zniszczone pola i gospodarstwa

Od  początku trwania kataklizmu pojawiają się doniesienia o rozległych uszkodzeniach budynków i konstrukcji gospodarskich. Położone rośliny i zalane pola wskazują, że plony będą niezwykle trudne do zebrania, jeśli będzie to w ogóle możliwe.

Brakuje lekarzy weterynarii, którzy mogliby pomóc zwierzętom, które ucierpiały w czasie huraganu. Głównie chodzi o bydło, hodowane w południowo-wschodniej części stanu, dlatego pracownicy i uczniowie kierunków weterynaryjnych i zootechnicznych zajmują się pozyskiwaniem zasobów i będą starali się udzielić pomocy hodowcom i ich stadom.

Agrarsklep

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

347.00 zł SPRAWDŹ

– Będziemy rozmawiać o Idzie i o tym, jakie szkody wyrządziła na środkowym wybrzeżu Zatoki przez długi czas – powiedział Brad Rippey, meteorolog USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) – Wiemy, że w południowo-wschodniej Luizjanie doszło do katastrofalnych szkód, a niektóre uszkodzenia i przerwy w dostawie prądu rozciągają się na południowo-zachodnią część stanu Missisipi.

Huragan Ida przeszedł przez wschodnią część upraw trzciny cukrowej w południowej Luizjanie, na krótko przed rozpoczęciem zbiorów. Niestety, rolnicy muszą liczyć się nie tylko z uszkodzeniami mechanicznymi – przez to, że na ląd weszła ogromna ilość słonej wody, wiele roślin zostanie zniszczonych – szczególnie trzcina cukrowa oraz pastwiska. Ponadto Ida zniszczyła dojrzewający ryż i bawełnę typu open-boll, w południowej delcie rzeki Missisipi.

Read also

Rolnictwo Afryki: wyzwania dla kluczowego sektora gospodarki

Zamknięte porty

Wysyłka produktów rolnych może być znacznie opóźniona z powodu zamknięcia największego w regionie portu w Nowym Orleanie. Eksport kukurydzy, zboża i soi pod znakiem zapytania, powodując załamanie kontraktów terminowych.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi eksportu, ceny kukurydzy, soi i pszenicy, najczęściej uprawianych roślin w USA, spadły we wtorek do najniższego poziomu od kilku tygodni. Jesienne żniwa rozpoczną się lada moment i mogą zapełnić plonami rynek amerykański, jeśli sprzedaż zagraniczna nie zostanie przywrócona.

Gigant w branży rolno-spożywczej, Cargill, poza zniszczeniami terminali w portach zatoki, zgłosił uszkodzenie swoich elewatorów zbożowych na północ od Nowego Orleanu, podczas gdy koncerny Bunge i ADM nadal oceniają uszkodzenia swoich magazynów. Według raportów, ponad 60% amerykańskiej soi i kukurydzy wypływa z USA właśnie z Zatoki Meksykańskiej.


Zniszczony elewator zbożowy koncernu Cargill w Reserve, USA (Twitter)


Którędy wysyłać towar?

Amerykanie nie tylko mają spore problemy z uszkodzeniem magazynów, terminali przeładunkowych i zbiorników. Zagrożeniem dla handlu jest woda. Przede wszystkim, przy silnie rozwiniętej żegludze i rybołówstwie, wszędzie, na morzu i lądzie, zalegają łodzie, zniszczone i przewrócone w czasie burzy.

Mnóstwo drewna, gruzu i innych materiałów płynie również rzeką Missisipi, dlatego niektóre odcinki, długie na ponad 100 km, trzeba było pozamykać. Problemów nie ułatwiają pozrywane linie energetyczne, zalegające pod wodą. Niektóre barki i statki utknęły na mieliźnie i zanim będzie możliwe ponowne spławienie, delta rzeki jest sparaliżowana.

Jak podaje agencja Reuters, gigantyczna spółdzielnia rolnicza CHS Inc ma w planie przekierowanie swoich towarów do portu Pacific Northwest, zlokalizowanego na północy USA, w pobliżu Seattle. Biorąc pod uwagę fakt, że energia w regionie portowym Nowego Orleanu nie zostanie przywrócona przez kilka kolejnych tygodni, a żniwa tuż tuż, może to być jedyne rozwiązanie dla producentów.

Od kogo kupią Chiny?

Trendy i modele handlowe od 2016 r. wskazują na silny wzrost zapotrzebowania na zboża w Chinach. Co więcej, ogromne zamówienia złożone przez Pekin w 2020 r. w USA wprawiły branżę w konsternację. Kontrakty wskazują, że w tym roku zamówienia są jeszcze wyższe.

Jak prognozował USDA w pierwszej połowie tego roku, w sezonie 2020/21 Chiny miały zakupić rekordowe 24 miliony ton kukurydzy. Spore wzrosty w imporcie zanotują także jęczmień, sorgo i pszenica. To wszystko za sprawą odbudowy rodzimej hodowli trzody chlewnej. Szacuje się, że w 2021 r. produkcja wieprzowiny w Chinach wzrośnie aż o 14%.

Jeśli możliwości eksportowe USA nie ulegną poprawie w tym kluczowym okresie, azjatycki gigant będzie szukał towaru w innej części świata.

al
fot. NewsMax/AP
Widziałeś już nasze video "W. Kosiniak-Kamysz (PSL): Ta ustawa jest zabójcza dla polskiego rolnictwa!"?

Read more in the premium version

article icon

Jedna chlewnia, wielu inwestorów

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category