Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ile kosztuje organizacja grupy producenckiej?

Obrazek

Koszt organizacji grupy idzie w tysiące złotych. Ile rzeczywiście to kosztuje?

17 sierpnia 2016, 05:39

Organizacja grupy producentów rolnych oraz późniejsze jej funkcjonowanie jest zadaniem niełatwym. Wielu rolników, którzy nie posiadają w swoich szeregach osób o menedżerskich zdolnościach, oraz nie są w stanie samodzielnie przygotować niezbędnej dokumentacji zleca załatwienie formalności firmom doradczym. To jednak kosztuje.

Przeważnie za pomoc przy utworzeniu grupy pośrednicy inkasują od rolników min. 1000 zł tzw. wpisowego. Następnie na koszty związane z funkcjonowaniem grupy od każdego sprzedanego przez grupę kilograma żywca czy litra mleka pobieranych jest od 2 do 4 groszy oraz 1 procent z dotacji, o którą grupa wystąpi po zakończonym procesie uznania.

Przykładowo członek grupy trzodowej (grupa licząca 10 członków rocznie produkujących w 6 tys. tuczników) musi na starcie zapłacić ok. 1000 zł, następie w ciągu roku na funkcjonowanie grupy przeznaczy ok. 1300 zł (sprzedaż na poziomie 600 tuczników rocznie od każdego członka) oraz ok. 3200 zł z dotacji – razem każdy członek zapłaci firmie doradczej rocznie ok. 5500 zł.

Taniej jest, jeśli organizacja grupy oraz jej funkcjonowanie zostaje w rękach samych członków. Wtedy wystarczy ustalić tzw. wpisowe pozwalające na pokrycie kosztów opłat sądowych (ok. 600 zł) zakup komputera drukarki i programu księgowego – ok. 2500 zł oraz co miesiąc trzeba zapłacić osobie prowadzącej księgowość grupy – min 60 zł brutto miesięcznie.

Ta ostatnia pozycja może być pokryta z odpisu od sprzedaży maks. 1 gr od kilograma żywca czy litra mleka. Zatem każdy członek wspomnianej grupy na początek musiałby wnieść wpisowe w kwocie ok. 300 zł, a w ramach tzw. grosza na administrację rocznie uiściłby ok. 600 zł. Cała potencjalna dotacja mogłaby być przeznaczona na zaplanowane inwestycje.

Szeroko na temat kontrowersji przy zakładaniu grup w oparciu o nowe przepisy przeczytacie w artykule Jana Bromberka w najnowszym, wrześniowym wydaniu „top agrar Polska”. Tylko z prenumeratą „top agrar Polska” masz dostęp do pełnej wersji informacji codziennie na portalu www.topagrar.pl.
Opr. płWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)