Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ile Polacy planują wydać na wielkanocne zakupy?

Obrazek

Te święta Wielkanocne to zaciskanie pasa. Inflacja w lutym 2023 roku wynosiła 18,4%, w porównaniu do poprzedniego roku, czego efektem jest wzrost cen w sklepach. Ile Polacy wydają na świąteczne zakupy?

1 kwietnia 2023, 08:00
Za pomocą ankiet, w okresie przed świątecznym zbadano, ile konsumenci planują wydać na nadchodzące święta Wielkanocne. W badaniu „Świąteczne wydatki Polaków na żywność. Edycja Wielkanoc 2023” wzięło udział 1400 ankietowanych.

W tym roku przeciętny Polak zamierza wydać około 200 do 300 złotych na osobę.
  • O ile Polacy chcą ograniczyć wydatki?
  • Czy wiosną 2023 Polacy zaczęli się bogacić?
  • O ile zdrożeje koszyk wielkanocny?

Dlaczego Polacy zaczęli oszczędzać? 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego od roku szukamy wszelkich możliwości, by ulżyć swojemu portfelowi, jest oczywista: Polacy mierzą się z wysoką inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Skala oszczędności zaczyna być jednak naprawdę zaskakująca. 
– Wyniki tej ankiety są kolejnym dowodem na to, jak poważnie Polacy zaczęli oszczędzać. I nie jest to zaskoczeniem. Takich danych można było się raczej spodziewać. Od maja ubiegłego roku spadają realne wynagrodzenia, a podwyższenie stóp procentowych doprowadziło do wzrostu kosztu kredytu. Te dwa czynniki w konsekwencji wymuszają oszczędzanie. Polaków stać na mniej. Mają świadomość tego i zmniejszają wydatki – komentuje ekonomista Marek Zuber. 
Oszczędzamy czy wydajemy? 

Porównując komentarze ekspertów z wynikami ankiety, można się zastanawiać, gdzie Polacy szukają oszczędności, skoro ponad 1/4 planuje wydać więcej niż 200 złotych na członka rodziny przy organizacji Wielkanocy, a przecież nie jest to mała kwota. Warto jednak pamiętać, że inflacja dotyczy bezpośrednio wartości pieniądza, zatem żeby kupić tyle samo, co rok temu, musimy wydać więcej. Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)