Reklama zniknie za 11 sekund

IMGW-PIB: uwaga, burze!

Obrazek
Najbliższe dni zapowiadają się niebezpiecznie: upały, burze, lokalne powodzie i możliwe pożary.
Aneta Lewandowska14 lipca 2021, 16:05

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed skutkami upalnej pogody. Dziś wieczorem szczególnie narażona może być Polska Zachodnia i Południowa.

Rolnicy drżą o plony

Na zachodzie kraju możliwe nawałnice, również z gradem – taką prognozę na dzisiejszy, środowy wieczór przewiduje IMiGW i rozsyłane do mieszkańców zachodniej części kraju alerty RCB. Lokalnie występujące gradobicia i porywy wiatru do 100 km/h, a także opady do 60 mm zagrażają nie tylko budynkom gospodarskim i domom, ale także dojrzewającym zbożom. Jak podaje Instytut, późnym popołudniem mogą pojawić się nawet trąby powietrze.

Kolejne dni równie niebezpieczne

Nie lepiej zapowiada się czwartek – chociaż sytuacja ma się uspokoić nieco na zachodniej ścianie, front burzowy ruszy na wschód, gdzie temperatury sięgną 30-33°C. W czasie nawałnic w czwartkowy poranek i popołudnie porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.

Upały (32-33°C na wschodzie, do 27°C na zachodzie) i silne burze będą nam towarzyszyć zarówno w piątek, jak i w weekend. IMGW ostrzega również przed wyjątkowo ciepłymi nocami, które przeszkodzą w odpoczynku zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Rzeki grożą wylaniem

Przez ostatnie tygodnie obserwowaliśmy rzeki błota porywające auta, zalane ulice miast i oberwane jezdnie w całym kraju. Miejmy to na uwadze: poziom wody może rosnąć bardzo intensywnie i gwałtownie, nie tylko w pobliżu dużych rzek, ale również w miejscach, gdzie system melioracyjny zawodzi.

Już w środowy wieczór wzrośnie stan wody i lokalne podtopienia mogą pojawić się na północnym wschodzie, jak również od Wielkopolski, przez centrum aż po Małopolskę. Od jutra podobna sytuacja czeka wschodnią ścianę kraju.

Niestety, jak podaje IMGW, Wielkopolska i Pomorze Zachodnie dotknęła susza hydrologiczna. Upały, pioruny i silny wiatr mogą wpłynąć na powstawanie pożarów. Na mapie tereny objęte suszą zaznaczono na ciemno-szaro, zagrożenia wylania rzek żółto i pomarańczowo.

Wydawać się to może oczywistym, ale pamiętajmy: warto zabezpieczyć przed wiatrem wszystkie ruchome elementy w gospodarstwie, sprawdzić zabezpieczenia instalacji elektrycznych. W czasie upałów, chociaż pracy jest mnóstwo przez żniwami, pozostań ukryty przed słońcem – niezależnie od wieku. 


al na podst. IMGW-PIB
fot. IMGW-PIB, Emilia Pawelska
mapy meteo SkyRadarPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)