Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Indie z „top agrar Polska”

Obrazek

Trwa wyprawa grupy Czytelników „top agrar Polska” do Indii. Dopiero po przyjeździe do tego  kraju okazuje się, że nasze europejskie uprzedzenia o tym zakątku świata trzeba cisnąć w kąt. Rzeczywistość jest inna, ba, trzeba dojrzeć ją i ocenić własnymi oczami.

dr Piotr Łuczak15 stycznia 2016, 08:14

W minioną środę grupa Czytelników „top agrar Polska” dotarła do Indii. Wyruszyliśmy z Warszawy do Zurichu w Szwajcarii – w powietrzu byliśmy ok. 1,5 godziny, a później do Delhi, stolicy Indii. Ten odcinek zajął ok. 7 h w powietrzu. Lecieliśmy ze Szwajcarii nad Austrią, Węgrami, Bułgarią, Morzem Czarnym, a dalej nad Gruzją, Morzem Kaspijskim, Iranem, Afganistanem, Pakistanem. Do Delhi dotarliśmy ok. 1.00 w nocy, to jest 21.00 czasu polskiego. Po odprawie celnej przejechaliśmy do pobliskiego hotelu County Inn, gdzie w dobrych europejskich standardach spędziliśmy trzy noclegi. Pierwszym indyjskim posiłkiem, jaki mogliśmy skosztować, był obiad. Do wyboru sałatki, mięsa i ryby – przyrządzane w gęstych sosach a la nasz gulasz, do tego makarony lub ryż. We wszystkich potrawach dodatek orientalnych przypraw, zwłaszcza curry. Orientem pachnie tu wszystko. Nie tylko potrawy czy wnętrza budynków lub zwiedzanych przez nas świątyń; nawet powietrze niesie nieuchwytną woń egzotyki.

Delhi, które jako miasto, nie sposób przebyć pieszo. Czy to miejską autostradą, czy ulicami, jechaliśmy kilometrami w zatłoczonym ciągu wszelakiej maści pojazdów. Autobusy, ciężarówki, samochody osobowe, motory, trójkołowce, riksze – wszyscy na siebie trąbią, omijają z lewej lub z prawej. Przez jezdnie przebiegają piesi, z podporządkowanych ulic do ruchu włączają się tuż przed naszym busem nowe pojazdy. Każdy gna ze swoimi sprawami. Mijamy ciągi straganów, bud, osiedli mieszkaniowych – by po chwili znowu wjechać na jakąś estakadę – przyspieszyć i znowu zwolnić. Potem kolejne ciągi niskich bungalowów, slumsów i znowu lepsze domy. Wokół tłumy ludzi. Tu dopiero można przekonać się, jak bardzo przeludnionym krajem są Indie; mieszka 1,3 mld ludzi, z czego ok. 20 mln w Delhi. To tyle, co połowa populacji Polski zmieszczona w jednym mieście! Za 20-30 lat Indie będą najludniejszym krajem świata, i pod tym względem przegonią Chiny.

Odwiedziliśmy dzielnicę prezydencką, oglądając z okien autobusu pałac prezydenta i parlament, Bramę Indii – pomnik przypominający nieco Łuk Triumfalny w Paryżu. Zwiedzaliśmy świątynię bahaicką przypominającą z oddali kwiat lotosu, świątynię hinduistyczną – kapiącą od ozdób i wizerunków bóstw (zakaz fotografowania) oraz świątynię sikhijską. W niej spędziliśmy najwięcej czasu. Przeszliśmy przez jej wnętrze, a później zajrzeliśmy do przyświątynnej kuchni, w której trwały przygotowania do tradycyjnego poczęstunku po nabożeństwie. Zdjęcia z kuchni w galerii. Wieczorem po kolacji przyszedł czas na integrację grupy.

Zapraszamy do czytania kolejnych naszych relacji – a dla zainteresowanych widokami – zdjęcia w Galerii. 

Fot. Łuczak

Czytaj także:

Indie. Dzień drugi

Na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Mandawy

Wreszcie widzimy święte krowy

Polski rolnik na wielbłądzie1 z 5
Tubylcy bardzo miło powitali nas na lotnisku w Delhi.

Tubylcy bardzo miło powitali nas na lotnisku w Delhi.

2 z 5
Czekał na nas komfortowy autobus.

Czekał na nas komfortowy autobus.

3 z 5
Nie ma ulic Delhi bez rikszy.

Nie ma ulic Delhi bez rikszy.

4 z 5
W tak ogromnym mieście jak Delhi korki to normalność.

W tak ogromnym mieście jak Delhi korki to normalność.

5 z 5
Wiele indyjskich rodzin własnie w ten sposób podróżuje do pracy i szkoły.

Wiele indyjskich rodzin własnie w ten sposób podróżuje do pracy i szkoły.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)