Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Inspekcja Weterynaryjna intensywnie się cyfryzuje – ruszył program Wetinfo

Główny Lekarz Weterynarii zapowiada stworzenie cyfrowej platformy zbierające dane o hodowli zwierząt i ich leczeniu. Dzięki systemowi Wetinfo Inspekcja Weterynaryjna uzyska narzędzie, które ułatwi zapewnienie bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego.

wk17 marca 2021, 17:05
Podczas posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że podejmowane są działania zmierzające do cyfryzacji działań Inspekcji Weterynaryjnej. – Rozpoczęliśmy program Wetinfo. Będzie to elektroniczna książka leczenia zwierząt, elektroniczna recepta, dziennika badań przed i po ubojowego, także analiza danych stosowania antybiotyków – mówił w Sejmie dr Bogdan Konopka.

Walka z antybiotykoodporność

Nowy system będzie bardzo przydatnym narzędziem walki z nadmiernym stosowaniem antybiotyków w hodowli zwierząt. – Będziemy wiedzieć, gdzie dlaczego w danej fermie stosuje się np. 100 kg antybiotyków a w drugiej w ogóle lub minimalne ilości. I dlaczego. I to już będzie sygnał, aby podjąć odpowiednie działania – kontynuował Główny Lekarz Weterynarii, który zapewnił, że resort rolnictwa przeznaczył na projekt miliony złotych.

Po co elektroniczna książka leczenia?


Obecnie ewidencja leczenia zwierząt w postaci „Książki leczenia zwierząt” jest dokumentem papierowym, do której przechowywania jest zobowiązany każdy hodowca zwierząt gospodarskich. Książka ma formę kart zostawianych przez lekarzy weterynarii po przeprowadzonej wizycie w gospodarstwie.

Książka leczenia prowadzona w formie elektronicznej będzie narzędziem służącym do stworzenia centralnej bazy, w której będą gromadzone dane o przeprowadzonym leczeniu zwierząt tak, aby każdy lekarz weterynarii świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne w danym stadzie zwierząt mógł mieć wgląd w historię ich leczenia.

W sytuacji kiedy obsługę weterynaryjną stada prowadzi kilku lekarzy weterynarii uzyskanie historii leczenia stada zależy wyłącznie od dobrej woli hodowcy i jego odpowiedzialności jako producenta żywności pochodzenia zwierzęcego. Dane te są jednak kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Stworzenie centralnej bazy danych uniezależni możliwość pozyskiwania od hodowcy informacji o leczeniu zwierząt w danym stadzie.
wk
Fot. Pixabay


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)