Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Intermarche odnosi się do zarzutów prezesa UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec czterech sieci handlowych, w tym SCA Intermarche. Sprawa dotyczy postępowań prowadzonych na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej. Sieć sklepów franczyzowych komentuje zarzuty UOKiK-u.
Dorota Kolasińska22 lipca 2020, 10:52

Według urzędu, firmy nie usunęły stwierdzonych nieprawidłowości i nie uregulowały płatności kontrahentom. Intermarche potwierdziło, że spółka otrzymała wezwanie prezesa. 

- Dotyczy ono udzielenia informacji związanych z prawidłowym stosowaniem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Obecnie pracujemy nad opracowaniem wyczerpujących odpowiedzi na kwestie zawarte w wezwaniu. W wyznaczonym terminie przekażemy je do UOKiK. Dołożymy wszelkich starań, aby w toku postępowania wszystkie jego aspekty zostały wyjaśnione – podaje Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor ds. komunikacji i informacji w Grupie Muszkieterów.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska i SCA Intermarche. W ubiegłym tygodniu Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, poproszony o stanowisko firmy dotyczące wszczętego przez UOKiK postępowania wyjaśniającego odpowiedział, że spółka nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia prezesa UOKiK w tej sprawie. 

Przedstawiciel Eurocash dodał, że dopóki firma nie zapozna się ze szczegółami, trudno jej odnieść się co do zasadności wszczęcia postępowania przez UOKiK. 

- Jesteśmy jednak przekonani, że w toku postępowania uda nam się wyjaśnić wątpliwości, co do rozliczeń z naszymi dostawcami, szczególnie w kontekście ewentualnego nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej - stwierdził.
Z informacji UOKiK-u wynika, że sprawa dotyczy postępowań, które prowadzone były na podstawie ustawy o przewadze kontraktowej. Urząd prowadził je wobec 100 największych podmiotów na rynku rolno-spożywczym. Weryfikowano, czy największe sieci handlowe i producenci spożywczy nie odwlekają zapłaty dostawcom ponad ustalony termin lub czy nie wprowadzają niekorzystnych warunków handlowych, a tym samym, czy nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej.

Jak informowaliśmy w portalu wiadomoscihandlowe.pl, urząd wskazał, że większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów. Nie zrobiły tego Auchan, Eurocash, Makro i Intermarche, stąd kolejne działania urzędników.

Źródło: Wiadomości Handlowe

Fot. IntermarchePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)