StoryEditor

IUNG: susza w rzepaku, rzepiku i burakach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował kolejny raport zawierający wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla rzepaku, rzepiku oraz buraka cukrowego.
06.10.2015., 10:10h

IUNG stwierdził zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2015 roku. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonano oceny stanu zagrożenia suszą są ujemne na całym terytorium całego kraju.W okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw rzepaku, rzepiku i buraków cukrowych.
Jak informuje IUNG, wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu, średnio dla kraju były one wyższe o 16 mm. Na terenie Polski południowej i południowo-wschodniej notowano największy wzrost tych wielkości od 20 do nawet 100 mm. Natomiast w północnych i północno-zachodnich rejonach kraju względem poprzedniego okresu, notowano obniżenie wartości KBW wynoszące od 20 do 50 mm.
We wspomnianym okresie największe zagrożenie suszą rolniczą występuje na obszarze województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Na tym terytorium deficyt wody wynosi od 170 do 199 mm. Znaczny niedobór wody dla rolnictwa notowany jest poza tym na terytorium woj. lubuskiego, podlaskiego oraz w zachodniej części woj. śląskiego, wynosi on od 150 do 170 mm.

Rzepak i rzepik
Według IUNG susza dla rzepaku i rzepiku występuje w 9 województwach kraju, w 899 gminach (w 29,3% gminach Polski) na 9,7% gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą (w ponad 90% gmin) występuje w województwie wielkopolskim. Bardzo duże zagrożenie suszą dla tych upraw występuje również w woj. opolskim (w ponad 80% gmin). Duże zagrożenie susza występuje także w woj.: dolnośląskim, łódzkim (w ponad 60% gmin) oraz w kujawsko-pomorskim (w 58,1% gmin).

Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród tych upraw można zaliczyć również woj. lubuskie, w którym występuje ono w ponad 48% gmin.

Buraki cukrowe
Z raportu IUNG wynika, że susza dla buraka cukrowego występuje w 9 województwach kraju, w 899 gminach (w 29,3% gminach Polski) na 9,7% gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą dla buraka (w ponad 90% gmin) występuje w województwie wielkopolskim. Bardzo duże zagrożenie suszą dla tych upraw występuje również w woj. opolskim (w ponad 80% gmin). Duże zagrożenie susza występuje także w woj.: dolnośląskim, łódzkim (w ponad 60% gmin) oraz w kujawsko-pomorskim (w 58,1% gmin).
Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród buraka cukrowego można zaliczyć również woj. lubuskie, w którym występuje ono w ponad 48% gmin.

oprac. bcz na podstawie IUNG - PIB w Puławach

Grafika: IUNG w Puławach

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:37