Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

IV Europejskie Forum Rolnicze już w czwartek!

Obrazek

Corocznie organizowane w Jasionce k. Rzeszowa wydarzenie odbędzie się tym razem w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie już w najbliższy czwartek!

Dominika Mulak28 czerwca 2022, 12:41

Jakie wyzwania stoją przed rolnictwem europejskim w obliczu wojny w Ukrainie oraz co dalej z Europejskim Zielonym Ładem? – między innymi na te kluczowe pytania postarają się odpowiedzieć eksperci podczas IV Europejskiego Forum Rolniczego, które odbędzie się już w najbliższy czwartek 30 czerwca br.

W programie Forum obok głównych debat polityczno-gospodarczych, przewidziano również tematyczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli branży rolno-spożywczej, świata nauki, a także organizacji branżowych i firm związanych z sektorem. Swój udział w konferencji potwierdzili m.in.:

  • Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi
  • Janusz Wojciechowski - komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE
  • Zdĕnek Nekula – minister rolnictwa Republiki Czeskiej
  • Kaspars Gerhards – minister rolnictwa Łotwy
  • Samuel Vlčan – minister rolnictwa i rozwoju wsi Republiki Słowackiej
  • Paulius Astrauskas – wiceminister rolnictwa Litwy
  • Franz Fischler – były komisarz UE ds. rolnictwa

RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA poniżej:

Od 8:30

Rejestracja uczestników

10:00    

Rozpoczęcie konferencji

10:05 - 10:35     

Wprowadzenie do Debaty I

Wprowadzenie do debaty dotyczącej obecnej sytuacji europejskiego rolnictwa z udziałem obecnego Komisarza UE ds. rolnictwa – Janusza Wojciechowskiego, Franza Fischlera, Komisarza UE ds. rolnictwa w latach 1995 – 2004 oraz Artura Balazsa, byłego ministra rolnictwa, prezesa Kapituły EFRWP.

10:35 – 12:00    

Debata I: Europejskie rolnictwo w obliczu wojny w Ukrainie

Czy i w jaki sposób można zmodyfikować WPR w obliczu wojny w Ukrainie i zamrożeniu stosunków gospodarczych z Federację Rosyjską? Czy obecne polityki gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców UE? Jakie wyzwania stoją przed rolnikami i producentami żywności w nowej perspektywie finansowej? Co z Europejskim Zielonym Ładem?

Do udziału w dyskusji zaproszono ministrów krajów UE: Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski.

12:00 – 12:15    

Przerwa kawowa

12:15 – 13:15    

Debata II: Przyszłość polskiej wsi

Jakie są priorytety w polityce rozwoju obszarów wiejskich w Polsce? Czy jest możliwa współpraca ponad podziałami politycznymi? Co czeka polskie rolnictwo w najbliższym czasie.

Do udziału w dyskusji zaproszono Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, Przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

13:15 - 14:00     

Obiad   

14:00 - 15:00     

Panele tematyczne:

Panel: Zielone rolnictwo – nowoczesne rozwiązania

Z jakich nowoczesnych technologii i rozwiązań mogą korzystać rolnicy? Czy ich wdrażanie jest możliwe bez negatywnego wpływu na produktywność i konkurencyjność gospodarstw rolnych? Czy „zielone” technologie uratują rolnictwo i klimat?

Dyskusja ekspertów z biznesu oraz instytucji naukowych i publicznych

Panel: Susza i inne zagrożenia – przyszłość systemu ubezpieczeń rolniczych

Czy w Polsce można dokonać skutecznej reformy ubezpieczeń rolniczych? Jaka powinna być rola państwa w tym procesie? Czy możliwe jest zagwarantowanie ochrony pracy rolników i producentów?

Dyskusja ekspertów w oparciu o tezy i założenia raportu EFRWP.

Panel: Cyfrowa wieś – perspektywy rozwoju

Jakie są „cyfrowe” potrzeby obszarów wiejskich i jego mieszkańców? Czy internet szerokopasmowy zawita do każdego domu na wsi? Czy każdy mieszkaniec wsi będzie go potrzebował? Jaka jest rola polityki w cyfryzacji wsi i czy taka powinna zostać?

Dyskusja ekspertów z biznesu oraz instytucji naukowych i publicznych.

15:00 - 15:15     

Przerwa kawowa                            

15:15 – 16:45    

Debata III: Unijne produkty rolno-spożywcze na rynku wewnętrznym i na rynkach światowych

Jakie są perspektywy rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi na rynkach wewnętrznych? Jak zdobyć rynki krajów trzecich? Jaka jest efektywność polskich instytucji w zakresie dbałości o jakość i bezpieczeństwo produktów? Jak wojna na Ukrainie wpłynie na kierunki i możliwości eksportu produktów z Polski i UE?

Dyskusja w oparciu o wyniki raportu EFRWP z udziałem przedstawicieli producentów i instytucji publicznych.

16:45 – 17:00    

Wręczenie nagród w konkursie Innowacyjny Rolnik

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Innowacyjny Rolnik”, organizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Więcej informacji oraz rejestracja na www.forum-jasionka.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)