Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak odliczyć VAT od maszyn na „Modernizację”?

Obrazek

Maszyna z „Modernizacji”, pieniądze z ARiMR w drodze, a co z VAT? Jak rozliczyć podatek przy takim zakupie?

dr Piotr Łuczak2 stycznia 2018, 10:12
Pytanie: Jestem na ryczałcie. Otrzymałem list z ARiMR zapraszający do podpisania umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach Modernizacji gospodarstw. Kiedy powinienem złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT, aby móc odliczyć VAT od kupowanych w ramach projektu na modernizację maszyn?

Zdaniem Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej, naszego eksperta VAT, zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, rolnik ryczałtowy (wg definicji art. 43 ust. 1 pkt 3) rezygnujący ze zwolnienia obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje z tego zwolnienia. Tak więc Czytelnik powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w miesiącu poprzedzającym planowane zakupy sprzętu rolniczego w związku z „Modernizacja gospodarstw” z datą 1 dnia miesiąca następnego i od tej daty powinien dokonywać zakupów opodatkowanych VAT z zamiarem odliczenia VAT.
Jeśli rolnik nie dokona czynności zgłoszenia w przepisanym terminie, nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Takie stanowisko przedstawił też m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
Roman Włodarz
Opr. pł


Od nowego roku czekają rolników nowe zasady rozliczeń VAT. Szeroko omawiamy je na naszych warsztatach VAT. Zapisy – kliknij TUTAJ.

Na bieżąco o VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”. Zapraszamy do jego prenumeraty. Kliknij TUTAJ.


W najnowszym wydaniu agroszefa m.in.:
  • jak zatrudnić pracownika ze Wschodu;
  • najnowsze zmiany w opodatkowaniu Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu;
  • pomocnik w gospodarstwie a KRUS;
  • pytania i odpowiedzi do VAT.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)