Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak przebiega miodobranie i współpraca rolników z pszczelarzami?

Pszczelarze opowiadają o tym, jak wygląda miodobranie i współpraca między nimi a rolnikami. Jak obie grupy zyskują na współdziałaniu? 

27 czerwca 2022, 13:15

Miodobranie trwa w najlepsze

W pasiekach praca wre. Mimo chłodnej wiosny w południowo-zachodniej Polsce zbiory miodu rzepakowego były bardzo dobre. Opady deszczu nie spowodowały jednak, że skutki suszy nie wpłynęły na kwitnienie drzew, które stanowią pożytki pszczół robiących miód latem.Pszczelarze zwracają uwagę, że pogoda coraz bardziej utrudnia im uzyskanie odpowiednich zbiorów. Trudno też zadbać o zdrowotność rodzin pszczelich.

Kooperacja z zyskiem dla wszystkich

Na Opolszczyźnie coraz lepiej też układa się współpraca pszczelarzy z rolnikami, którzy nie tylko przeprowadzają opryski zgodnie z przepisami, przez co pszczoły nie giną. Z powodu licznych kradzieży uli wielu pszczelarzy umieszcza swoje pasieki wędrowne na terenie ogrodzonym: rolnicy pilnują więc pasiek, a w zamian mają lepiej zapylone rośliny.


Popyt na miód co rok wzrasta, a z powodu pandemii sprzedaż jest większa niż w poprzednich latach.

 

W filmie wystąpili:

  • Janusz Boroszko, pszczelarz ze Starowic Dolnych
  • Zygmunt Hink, pszczelarz ze Starych Budkowic
  • Andrzej Kowalski,  pszczelarz z Komprachcic

 

dr Mariusz Drożdż

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)